Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

Zisk Goldman Sachs spadl o více než polovinu

AKTUALIZOVÁNO – Zisk americké investiční banky Goldman Sachs v letošním prvním čtvrtletí klesl o 56,3 procenta na 1,2 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii byl 2,45 dolaru, ve stejném období loňského roku to bylo 5,94 dolaru. Goldman Sachs vykázala čtvrtý pokles zisku v řadě, když obchodování s dluhopisy a investiční bankovnictví zasáhla nejistota na trhu.  Akcie banky reagují na výsledky v premarketu poklesem. 

Goldman Sachs ve čtvrtletí utržila 6,34 miliardy dolarů, ve stejném období loňského roku to bylo 10,62 miliardy dolarů. Analytici počítali s tím, že banka vykáže upravený zisk na akcii ve výši 2,45 dolaru a tržby dosáhnou 6,73 miliardy dolarů. Analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali zisk na akcii 2,48 dolaru.

Příjmy z obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami se snížily zhruba o polovinu na 1,66 miliardy dolarů. Jejich podíl na celkových příjmech Goldman Sachs byl jen 26 procent ve srovnání se zhruba 40 procenty v dobách před příchodem finanční krize. Příjmy z investičního bankovnictví klesly o 23 procent na 1,46 miliardy dolarů.

Akcie Goldman Sachs jsou v letošním roce pod tlakem, ke dnešnímu dni spadly o 12 procent. Banka je nejhorším titulem indexu Dow Jones Average, přispěla k zisku indexu jen o 14 bodů.

Banka Morgan Stanley, která je tradičním rivalem Goldman Sachs, v pondělí oznámila pokles zisku o 54 procent na 1,06 miliardy dolarů. Zisk na akcii činil 55 centů, což překonalo odhady analytiků.

Akcie finančního sektoru v USA za první tři měsíce roku ztratily 5,6 procenta a vedly si nejhůř ze všech deseti sektorů sledovaných indexy S&P 500. Zisk Citigroup v 1. čtvrtletí klesl o 27 procent, výsledek JPMorgan Chase se snížil o sedm procent a zisk Bank of America o 18 procent. 

Newsletter