Zisk Komerční banky drží v růstu jednorázové výnosy, bez nich klesá

AKTUALIZOVÁNO: Komerční banka za devět měsíců roku 2016 zvýšila meziročně čistý zisk o 7,7 procenta na 10,64 miliardy korun. To je ale výsledkem jednorázových výnosů z prodeje podílů ve VISA Europe a zisku z prodeje 80% podílu Komerční banky ve společnosti Cataps plus očištění u příspěvků do regulatorních fondů. Bez těchto vlivů – tedy na meziročně srovnatelném základě – jedné ze stěžejních emisí na pražské burze klesá zisk i úrokový výnos jako jeden z jeho zásadních zdrojů.

Pokud by se všechny tyto vlivy z vykázaného zisku odečetly, výsledkem je jeho meziroční pokles o 8,9 procenta na 9,1 miliardy korun.

Představenstvo Komerční banky dnes oznámilo, že navrhne dozorčí radě výplatu dividendy na úrovni 55 procent z konsolidovaného čistého zisku připadajícího akcionářům za rok 2016. Návrh odpovídá nastavenému výplatnímu poměru pro dividendu: je to zhruba 61 procent z čistého zisku, očištěného o jednorázové položky.

Čistý úrokový výnos bance za devět měsíců letošního roku meziročně klesl o 1,5 procenta na 15,769 miliardy korun. Depozita vzrostla meziročně o 10,5 %, mezikvartálně o 2,7 % na 708,6 miliardy korun. Úvěry vzrostly meziročně o 11,1 % a mezikvartálně o 3,9 % na 593,4 miliardy korun. Hypotéky meziročně stouply o 12,3 % na 201,1 miliardy korun, podnikatelské úvěry o 10,9 %, nejvíce u větších korporací (cca 12 %), zhruba polovičním tempem (6 %) u malých a středních firem.

Celkové výnosy vzrostly Komerční bance o 3,7 % na 24 miliard korun. Tento nárůst ovlivnil jednorázový příjem za podíl KB ve společnosti VISA Europe, který banka zaúčtovala už ve druhém čtvrtletí. Bez této náhrady by výnosy meziročně klesly o 0,4 %.

Provozní náklady mírně vzrostly o 0,7 procenta na 10,5 miliardy Kč. „Náklady na riziko se meziročně zvýšily na 1,2 miliardy Kč z velmi nízkých 0,4 miliardy Kč o rok dříve,“ uvedla banka.

Komerční banka je první z velkých tuzemských bank, která zveřejnila výsledky za třetí čtvrtletí. Hlavním akcionářem banky, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta.

Také mateřské francouzské bance Société Générale klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk a to o 2,4 procenta na 1,1 miliardy eur. Výsledky ale překonaly očekávání analytiků díky oživení v divizi drobných bankovních služeb v zahraničí a silnému výkonu divize obchodování. Na domácím trhu příjmy banky klesly. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zisk jen 745 milionů eur. Příjmy se snížily o 5,6 procenta na 6,01 miliardy eur a rovněž byly lepší, než se čekalo. Příjmy francouzské divize drobných bankovních služeb se ve třetím čtvrtletí snížily o šest procent. Divize má na celkovém zisku více než třetinový podíl.

Francouzská banka těžila hlavně ze vzestupu ve východní Evropě, zvláště v Rusku, kde se její aktivity vrátily k zisku díky poklesu rezerv na špatné úvěry a restrukturalizačním opatřením. Výsledky Société Générale za třetí čtvrtletí jsou podobné výsledkům větších konkurentů, jako BNP Paribas. Jejich hospodaření rovněž překonalo očekávání díky prudkému růstu obchodování s dluhopisy.

Newsletter