Zklamání na úvod: JPMorgan pod tíhou sporů a slabšího tradingu

Největší americká investiční banka JPMorgan Chase nezahájila sezónu bankovních výsledků za 4Q úspěšně. Kvartální zisk klesl a jeho výší v přepočtu na akcii banka nedosáhla na odhady, stejně jako úrovní tržeb. Výkonný ředitel banky Jamie Dimon navíc vyslal ne příliš povzbuzující zprávu, když řekl, že „trhy zůstávají poněkud napjaté“. Akcie JPMorgan reagují ve fázi premarketu poklesem zhruba o 2,5 %.

Čtvrtletní zisk banky klesl zhruba o 7 % pod tlakem slabších výnosů z obchodování s komoditami. Banka v čistém vydělala 4,93 miliardy USD, v přepočtu na každou akcii 1,19 dolaru. Výsledek nevychází dobře ve srovnání s loňskou úrovní 1,30 USD/akcii ani průměrem očekávání analytiků ve výši 1,31 USD/akcii. Celkové tržby banky za 4Q dosáhly 23,55 mld. dolarů, tedy klesly z 25,16 mld. USD v předchozím kvartále a nedosáhly na očekávaných 24,08 mld. USD.

Výsledková sezóna USA za 4Q: Očekávání + kalendář

Výnosy z obchodování velkých bank na Wall Street poznamenal slabší objem v prvních třech kvartálech a následný růst volatility v posledních třech měsících roku napříč většinou tříd aktiv. Vysoké cenové výkyvy především na komoditách a úvěrových trzích ke konci roku odradily část klientů, domnívá se analytik Macquarie David Konrad.

Kromě nevyzpytatelnosti finančních trhů byla čísla JPM negativně ovlivněna započteným nákladem na soudní spory v celkové výši 990 milionů dolarů, převážně v souvislosti s údajnými manipulacemi devizovým trhem. Rezervy banky na krytí ztrát nesplácených úvěrů vzrostly na 840 mil. USD z 757 mil. USD v předchozím kvartále.

Finanční ředitelka banky Marianne Lake na konci roku varovala před pravděpodobným poklesem výnosů z obchodování v nižším dvojciferném rozsahu, především vlivem prodeje divize obchodování s fyzickými komoditami a vyšších úrokových nákladů.

Fed přiostřuje, JPMorgan prý chybí 22 mld. dolarů

V prosinci zveřejnila centrální banka Fed návrh na zpřísnění kapitálových pravidel pro osmičku nejdůležitějších amerických bank, podle nichž bude JPMorgan potřebovat posílit do roku 2019 kapitálovou pozici o dalších 22 miliard dolarů. Banka reagovala slovy, že tyto požadavky je schopna naplnit, aniž by přestala uspokojovat akcionáře.

Akcie JPMorgan v loňském roce posílily o 7 %, čímž zaostaly za finančním sektorem v rámci indexu S&P 500, který připsal zhruba 13 %.

Goldman Sachs: Je čas rozdělit JP Morgan

Newsletter