Zlatá trefa! Jak vydělat na bezpečném přístavu?

Zdroj: Depositphotos

Další týden přinesl další zisky. Má spanilá cesta prop trading výzvou pokračuje. V minulém díle jsem představil své rekordní zisky díky prezidentským volbám v USA. Efekty voleb na trhy stále doznívají, pro své obchody v minulém týdnu jsem si však vybral zlato. To po volbách spíše trpělo a nabídlo tak příležitosti spíše do krátké pozice. Já však využil růstu cen po eskalaci geopolitického napětí. Jak se mi dařilo?

Dalším dílem tak pokračuje série článků o obchodování na programu ProTrader od společnosti Fintokei. K dispozici mám kapitál ve výši 100 tisíc EUR a pro splnění první výzvy musím generovat zisk ve výši 8 %. Podívejte se, jak se mi v minulém týdnu vedlo.

Jak přistupuji k řízení rizika a pozic

Ač mám k dispozici poměrně velký kapitál a pro splnění první fáze musím generovat zisk 8000 EUR, tak se raději držím spíše u zdi. Velikost pozic upravuji dle důvěry v daný obchod, u každé mám ale risk nastaven přibližně na 0,3 % kapitálu a zisk pak v ideálním případě minimálně na 0,5 %. Maximální denní povolený propad je u programu ProTrader 5 % účtu a celkový pak 10 %. Svým obchodováním tak tyto úrovně absolutně neohrožuji. U každé pozice jsem ihned poctivě nastavoval stop lossy. Mnoho pozic je navíc spíše swingových – držím je tak i několik dnů. Využívám u nich menší objemy a čekám na vyšší pohyby. Tato strategie se mi zatím vyplácí.

Rok 2024 a zlato jako na houpačce

Nejprve se pojďme podívat na fundamenty, které letos hýbaly s cenou zlata. Ta rostla prakticky celý rok 2024. Za pozitivní náladou na žlutém kovu stály vyhlídky na snižování úrokových sazeb v USA, které chvílemi oslabovaly dolar a snižovaly výnosy dluhopisů. Zlatu navíc pomáhalo vysoké geopolitické napětí. Konflikt na Ukrajině stále přetrvává a během roku stále pokračovaly boje na Blízkém východě. Izrael bojuje hned na několika frontách – proti hnutí Hamás, Hizballáh a Husíjům. Do konfliktu se několikrát zapojil i Írán, který je známý svým jaderným programem. Zlato tak, na rozdíl od lidí na Blízkém východě, prožívalo skvělé období.

Před samotnými volbami dokonce zlato atakovalo historické maximum na 2800 dolarech. Ihned po volbách se však cena výrazně propadla. Zlato je tak jedním z největších poražených po volbách. Ty totiž vůbec nebyly tak těsné, jak média tvrdila. Republikáni s Donaldem Trumpem nakonec jasně vyhráli a ovládli kromě prezidentského křesla i senát a pravděpodobně i sněmovnu reprezentantů. Polovina USA sice může být nespokojena, volby však proběhly poměrně hladce a nehrozí nějaké nepokoje. Dle očekávání se velmi brzo začalo dařit akciím a kryptoměnám – na trhu tak jasně převládl risk on sentiment. Volatilita navíc výrazně padá. V posledních týdnech je patrná jasná rotace investorů z bezpečných přístavů do rizikových aktiv. Zde opět výrazně trpí zlato, jehož cena se již propadla o téměř 200 dolarů až ke 2600 dolarům.

Geopolitické napětí opět roste a s ním i zlato

V posledních týdnech tak jasně dávaly smysl spekulace do krátké strany – tedy na pokles ceny zlata. Já však byl možná stále trochu opilý úspěchem během voleb a tento propad cen zlata mi tak trochu unikl. V posledních dnech však opět poměrně výrazně začalo eskalovat napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Nelze úplně říci, že si na tento konflikt již trh úplně zvykl, na různé eskalace však již zlato příliš nereagovalo. To se však změnilo, jelikož se do hry opět vrátila slova o jaderných zbraních a 3. světové válce. Ty zlato nemohlo ignorovat a já tak čekal na možnosti vstoupit do pozice buy.

Zdroj: Fintokei

Na ten jsem nemusel dlouho čekat, jelikož v pondělí 18. listopadu americký prezident Joe Biden autorizoval Ukrajině použití amerických střel, které mohou zasáhnout cíle hluboko v ruském území. Ruský prezident Putin již v září varoval, že pokud bude jeho území zasaženo tímto typem raket, tak může sáhnout k využití jaderných zbraní. V úterý pak Putin potvrdil svým výnosem novou doktrínu, která rozšiřuje výčet možností, kdy může Moskva využít jaderné zbraně. To již pro mě bylo signálem pro vstup do pozice u zlata. Ukrajina hned první den skutečně nové rakety použila, když zaútočila na sklad zbraní v Rusku. V dalších dnech přicházela další eskalace a svou pozici jsem jsem tak držel přes 2 dny. Obchod jsem ukončil při menší korekci a odešel se ziskem přes 350 EUR. Zlato však dále pokračovalo v růstu, můj zisk tak mohl být výrazně vyšší.

Zdroj: Fintokei

Do další dlouhé pozice jsem vstoupil o necelý týden později. V předchozích dnech ze zlata vyprchávala riziková prémie, navíc dále posiloval americký dolar, což zlatu příliš nepřálo. Situace mezi Ukrajinou a Ruskem však byla nadále vážná a já tak hledal další příležitosti na obchody na zlatě. Přes noc na 25. listopadu Ukrajina poprvé zaútočila pomocí nových raket na leteckou základnu v regionu Kursk. Růst ceny zlata však byl jen krátkodobý a mě tak přinesl zisk jen 110 EUR. Následně se totiž začaly objevovat zprávy o příměří na Blízkém východě, což cenu zlata srazilo. I tak pro mě byly spekulace na zlatě velmi úspěšné.

Stav na mém účtu

V minulém týdnu jsem se soustředil na zlato a zadal na něm 2 obchody, oba pro mě nakonec byly úspěšné. Na mém obchodování však můžete jasně vidět, že sledování fundamentů funguje. Minulý týden pro mě byl opět ziskový – celkem jsem si přišel na více než 11 tisíc Kč a o něco se tak přiblížil splnění první fáze. Můj účet se tak po několika obchodech dostal na úroveň 103 000 EUR. Cesta však bude ještě dlouhá. Následující týdny budou opět plné fundamentů, které zajisté nabídnou velkou volatilitu.

Zdroj: Fintokei

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter