Zlato je v kurzu. Kdy nakoupit?

Zlato je v současné době v kurzu. Díky politické nejistotě v USA a Evropě se jeho cena pohybuje na nejvyšších hodnotách za poslední tři měsíce. Kdy ho však nakoupit?

Cena troyské unce s dodáním v dubnu včera vzrostla o 0,3% a uzavřela na 1 236,10 USD, což je nejvyšší hodnota od 10.listopadu. Meziročně si tak cena žlutého kovu polepšila o 7%. Dnes na tento růst navazuje a analytici se shodují na tom, že další vyhlídky pro tento rok jsou pro zlato více než příznivé. Je tedy čas na nákup?

Chad Morganlander, portfolio manager Washington Crossing Advisors, je přesvědčen, že cena zlata dále poroste, a že nyní mají investoři perfektní šanci pro nástup do této komodity. Cena troyské unce podle něj v následujícím roce vzroste o 4-6%.

S tím však úplně nesouhlasí hlavní analytik trhů společnosti iiTrader, Bill Baruch. Shodně sice předpokládá, že cena zlata díky politické nejistotě letos posílí, nyní však podle něj není ten nejlepší čas na jeho nákup. Očekává prý totiž určitý „protivítr“ na hladině 1250 USD, které se zlato dotklo v polovině listopadu. „Domnívám se, že je letos ve hře hodnota 1400 USD, ale v současné chvíli bych nekupoval,“ uvedl Baruch.

Podle analytiků dotázaných společností London Bullion Market Association mohou cenu zlata podporovat současně dva faktory. Jednak nejistota na trzích, včetně akciových, za druhé také rostoucí inflace. Podle průzkumu LBMA analytici komoditních trhů v průměru očekávají, že letošní průměrná cena zlata bude 1244 USD za unci.

Mezi analytiky, kteří se na uvedeném průzkumu podíleli, je nejoptimističtější Joni Teves z UBS, který odhaduje průměrnou cenu zlata v roce 2017 na 1350 USD. Na druhé straně spektra se nachází Bernard Dahdad z Natixis, s odhadem 1110 USD za troyskou unci. Tevesův odhad byl přitom před několika měsíci ještě vyšší. Ve zprávě, kterou UBS vydala ke konci prosince, uvedl, že dřívější odhad byl snížen v reakci na pohyby trhů po amerických volbách, protože roste očekávání, že fiskální stimul podpoří ekonomický růst a výnosy a sníží tendenci držet zlato na úkor akcií a jiných aktiv.

„Je těžké být bullish vůči zlatu i akciovému trhu, ale inflace je zde spojovacím článkem,“ uvádí Rob Lutts, šéf investičního oddělení Cabot Wealth Management. „Koupím akcie, protože vím, že firmy se mohou přizpůsobit“ inflaci. Dodal však, že s inflací v pozadí, pokoří ceny zlata do dvou až čtyř let hranici 2000 USD za unci. Podle něj zlato sice nebude nejvýkonnější investicí, ale bude stále fungovat jako stabilizátor portfolia.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

(Zdroj: CNBC, MarketWatch, WSJ)

Newsletter