Zlato láme rekordy. Vy je ovšem nevidíte

Při pohledu na investiční svět a jeho širokou paletu investičních příležitostí nenajdete příliš mnoho instrumentů, kterým by se letos výrazně dařilo. Výjimkou, a to i přes propad dnešního dne, je zlato. Žlutý kov si za první týdny roku 2016 připsal více jak 13% zhodnocení, čemuž odpovídá cena kolem 1200 dolarů za unci.

Pravdou je, že k historickým rekordům, přibližujícím se úrovním na 1900 dolarech, mají ty současné ještě hodně daleko. Ovšem i přesto jsme byli na zlatě svědky vytvoření nového historického rekordu, který však zůstal většině investičního publika skryt. To však není případ Jim Reida, stratéga globální úvěrového oddělení společnosti Deutsche Bank. Ten v rámci své analýzy zkombinoval ceny dvou v letošním roce nejvýraznějších komodit, aby tak zjistil, že byl pokořen rekord z posledních 150 let.

Reid se v tomto směru zaměřil na vyjádření ceny zlata v ceně americké WTI. „Zjistili jsme, že cena zlata dosáhla rekordního maxima kolem 44násobku ceny ropy,“ přepisuje slova analýzy server Fortune. „V rámci historického pohledu bylo předchozího rekordu dosaženo v roce 1892, kdy jsme se nacházeli na 41násobku. Pro představu, v červnu 2008 tento poměr dosahoval 6,6násobku, v květnu 2014 pak 12násobku. Dlouhodobý průměr se pohybuje na 15,5násobku,“ dodal stratég.

Kde se vzala zlatá rally?

Co stálo ta onou zlatou „rally“, kterou jsme v posledních týdnech pozorovali? Fundamentů je několik. Nejčastěji je zmiňován fakt, že žlutý kov je tradičně považován za tzv. bezpečný přístav v době, kdy světové trhy, ať už akciové, dluhopisové a další, padají. Pravdou ovšem je, že realita bývá poněkud odlišná. Zatímco v letech 2000 až 2011 se zlatu fenomenálně dařilo, v době od konce 2011 v podstatě až do 2015 jsme pozorovali jeho intenzivní pokles, a to i přesto, že svět by zmítán hned několika krizemi, jako byla ta evropská finanční, vzestup Islámského státu či  anexe Krymu Ruskými vojsky.

Hovořit o růstu zlata v důsledku inflace v dnešním světě nemá moc cenu. S tím, jak se světové ceny drží poblíž nule, někde dokonce i klesají, zlato jakožto ochrana před rapidním nárůstem cen svou roli poměrně ztrácí. Rozhodně větší vliv na jeho cenu měl propad světových akciových trhů, od Číny, přes Evropu až po Spojené státy.

S pohybem ceny zlata je pravděpodobně nejvíce spjat vývoj amerického dolaru. V situaci, kdy dolar oslabuje (jako tomu bylo v posledních dnech), zlato, jakožto komodita nejvíce obchodovaná právě v americké měně, se stává především pro „mimodolarové“ investory levnější. Proto by tento fundament mohl výhledově být jedním z klíčových. Vzhledem k aktuálnímu chodu americké ekonomiky a trhů, Federální rezervní systém nevypadá, že by kdovíjak pospíchal s dalším kolem navyšování hlavních úrokových sazeb. Situace se navíc dostala do té míry, že se začínají objevovat i názory ohledně možného zavedení záporných úrokových sazeb, což by dolaru rozhodně sílu nedodalo.

Aktuálně však na zlatě pozorujeme zvrat, který ho dostal poblíž jeho 7měsíčním minimům. Otázkou tedy zůstává, je nervozita pouze dočasná, nebo přišel ten správný čas nasednout do lesklé rakety a těšit se z budoucích zisků?

 

Newsletter