„Zlatý prst“ a vyšší sazby? Připravte se na rok 2016

V záplavě nervozity ohledně bouřlivého vývoje na světových akciových trzích se lehce pozapomnělo na drahé kovy. Přitom to byly právě kovy, kterým se v poslední době poměrně dařilo. Konkrétně zlato si prošlo čtyřdenní rally, jež se nesla ve znamení předchozího růstu započatým v polovině září.

Růst ceny žlutého kovu byl podpořen především očekáváním ohledně pozdržení avizovaného navýšení amerických úrokových sazeb. Poté, co k tomuto kroku Federální rezervní systém nepřistoupil ani v září, se veškerá očekávání přesunula až na konec letošního roku, případně až na ten následující.

Aktuální cena zlatého kovu je 1184 dolarů za unci, což odpovídá zhruba 3,5měsíčnímu high. Analytici zaměřující se na zlato sází na jeho další růst. Hlavním argumentem je oddálení úrokové normalizace a s tím spojené oslabování amerického dolaru. Zaostávat nebude ani poptávka po fyzické podobě sledované komodity.

„Očekávání vyšších amerických úrokových sazeb se neustále oddalují. My sami jsme mezi obchodníky s drahými kovy provedli průzkum, který ukázal, že většina sází na vyšší sazby až po prosinci 2016,“ řekl pro server CNBC šéf komoditního oddělení společnosti Macquarie, Colin Hamilton. Pomyslný „zlatý prst“ tak zatím jasně ukazuje na rok 2016, jakožto nejpravděpodobnější termín úrokové normalizace.

Pro pozitivní výhled hraje i oslabující dolar. Ten srazil na kolena nejen Fed, ale i horší než očekávaná data z oblasti cen a maloobchodních tržeb. Jeho hodnota se vůči vybranému měnovému koši dostala až na 7týdenní minima, přičemž jen na páru s eurem odepsal už více jak 2 %. Dnes se obchoduje na úrovni 1,14 dolaru za euro.

„Spotová cena zlata je hnána kupředu očekávání ohledně amerického dolaru a dalším krokem Federálního rezervního systému, který proběhne pravděpodobně až v březnu 2016. Do té doby by cena žlutého kovu mohla i nadále růst,“ potvrdila Jessica Fungová, komoditní specialistka společnosti BMO Capital. „Zároveň je nutné brát v potaz, že zlato je tzv. bezpečný přístav v dobách růstu inflace. I to by mohlo do budoucna vyhnat jeho ceny ještě výše,“ dodala.

Společnost UBS se nedávno zaměřila  zaměřila na otvírání nových pozic na zlatém trhu. Ukázalo se, že v posledních týdnech se jejich počet postupně zvyšoval. Ed Tully, analytik UBS, je tedy přesvědčen, že poptávka na klíčových trzích fyzických aktiv bude do budoucna důležitým fundamentem, a to nejen z hlediska vztahu poptávky a nabídky, ale především ovlivní i celkový investiční sentiment. Právě ten se v poslední době začíná opět nést ve znamení vyšší averze k riziku, což by ve výsledku mělo podpořit drahé kovy, v čele se samotným zlatem.

Newsletter