Zlotý letos ztrácel. Do příštího roku však vstoupí pravou nohou

Klíčové body

  • Bývalý premiér Kaczynski i prezident Duda se vyjádřili ve prospěch znovuzvolení A. Glapinského guvernérem NBP.
  • Zlotý má větší prostor pro posílení z titulu vyšších tržních sázek ohledně úrokových sazeb než koruna.
  • Z pohledu technické analýzy má zlotý dostatek prostoru pro další posílení.
Zdroj: Depositphotos

Polský zlotý se v závěru roku pohybuje v okolí 4,60 EURPLN. V letošním roce vůči euru mírně ztrácel, v tom příštím by už však mohl mít navrch. Dobrý signál do nového roku dostal zlotý v podobě zprávy o podpoře prodloužení úřadu guvernéra NBP Glapinského do dalšího období. Pro jeho znovuzvolení se počátkem týdne vyjádřil bývalý polský premiér Kaczynski, včera ho podpořil i prezident Duda.

Polská národní banka v průběhu tohoto roku dlouho zastávala názor o přechodnosti inflace a oproti svým kolegyním v Maďarsku a České republice s utahováním měnověpolitických podmínek otálela. Podzimní měsíce však změnily i názor tamní bankovní rady, která se přeci jen rozhoupala ke zvyšování úrokových sazeb, ač její rétorika zůstala velmi opatrná. Dnes již i Glapinski a spol. uznali, že při debatě o inflaci je na místě vypustit slovo přechodná. Od NBP tak v příštím roce můžeme očekávat pokračující růst úrokových sazeb, který je sice do kurzu z části již zaceněn, oproti ČNB je zde však prostor pro překonání sázek peněžního trhu výrazně větší.

Co se týče potenciálního znovuzvolení Glapinského jakožto guvernéra NBP, pro zlotý se nejedná jednoznačně o pozitivní signál, jedná se však o jisté zmenšení rizika spojeného s potenciálním překvapením ohledně spekulací spojených s možnými jinými kandidáty. Glapinsky sice nepatří mezi jestřáby, jeho setrvání v čele bankovní rady by však znamenalo lepší předvídatelnost ohledně následujících kroků NBP v probíhajícím procesu úrokové normalizace. To by zlotý určitě ocenil nižší volatilitou, než pokud by byli ve hře například další kandidáti z opačného spektra.

Nejvlivnější polský politik Kaczynski se sice v pondělí nechal slyšet, že je přesvědčen, že by Adam Glapinski měl zůstat v křesle guvernéra NBP i v příštím období, je si však vědom, že toto rozhodnutí záleží na prezidentovi, nikoliv na něm. Ten se však k tomuto tématu vyjádřil včera a pravděpodobnost Glapisnkého znovuzvolení se výrazně zvýšila. Prezident Duda řekl, že se Glapinsky během prvního šestiletého období osvědčil a odváděl dobrou práci.

Než bude o postu guvernéra pro další období rozhodnuto, budeme ještě svědky dalšího zvyšování úrokových sazeb. Konec aktuálního období Glapinskému končí až v červnu. Do té doby očekávají FRA sazby další nárůst 3M WIBORu o 140 bazických bodů. Ke konci ledna pak očekávají růst ve výši 60 bazických bodů. Aktuální úroveň základní sazby NBP se nachází na 1,75 %. To je o dva procentní body méně, než je po prosincovém zasedání ČNB u nás. V případě přetrvávajících cenových tlaků a nových prognóz poukazujících na delší než nyní očekávané období inflace výrazně přestřelující horní hranici tolerančního pásma bychom mohli být bez problému svědky vyšších než aktuálních sázek ohledně zvyšování sazeb v průběhu příštího roku.

Tento fakt by tedy měl hrát do karet polské měně, která se momentálně pohybuje uprostřed dlouhodobého trendového kanálu, který můžeme sledovat na týdenním grafu. Po listopadovém výplachu se zlotý svým pohybem zpět do oblasti okolo 4,60 EURPLN posunul pod rostoucí trendovou linii na denním grafu a po aktuální fázi konsolidace má cestu k dalším ziskům otevřenou. Technické indikátory na denním i týdenním grafu jsou na neutrálních úrovních, a tak prostoru pro pohyb ve směru spodní hranice rostoucího trendového kanálu má zlotý dostatek. Z počátku roku bude pro zlotý hlavním rizikem potenciální pokračování dolarové rally, která rizikovým měnám neprospívá. Naopak v případě převahy eura by se zlotý mohl v prvním čtvrtletí v kombinaci s pokračujícími sázkami na razantnější utahování měnové politiky v Polsku a klidnější situací na hranicích s Běloruskem pokusit o proražení tohoto kanálu v oblasti 4,50 EURPLN a otevřít si cestu k hranici 4,40 EURPLN. Polské měně momentálně pomáhá i lepšící se situace ohledně nových případů koronaviru.

Zdroj: Depositphotos
Zdroj: Depositphotos

Tato hrozba však zůstává největším rizikem pro zlotý i v příštím roce, zatímco neutuchající inflace by měla tlačit spíše na vyšší sazby a rozšiřující se úrokový diferenciál vůči eurozóně, což by mohlo zlotému pomáhat. Vysoká inflace je momentálně v Polsku kompenzována vysokým růstem mezd na napjatém trhu práce. Tato případná spirála pak mluví ve prospěch rizika vyšších cenových tlaků. Nadále pak bude platit, že NBP nebude tolerovat vysokou volatilitu a v případě prudkých pohybů je ochotna intervenovat na devizovém trhu. Jako horní hranici pro intervence proti oslabování zlotého považujeme pásmo mezi 4,70-4,80 EURPLN.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1281 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,28 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1286 do 1,1376 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,87 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,04 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,85 až 25,03 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,93 až 22,15 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter