Zlotý v květnu zaznamenal silnou rally, když na vlně optimismu ohledně více jestřábího výhledu Polské národní banky zpevnil až k 4,4500 EURPLN. Po holubičím tónu guvernéra Glapińského na posledním zasedání NBP a návratu z překoupeného teritoria zlotý prudce zkorigoval a prakticky celé své zisky odevzdal zpět do trhu. V minulém týdnu se polská měna navrátila na vlnu zisků, v cestě ji nyní ale stojí důležitá hranice podpory.
Zlotému se v minulém týdnu podařilo zastavit své ztráty a polská měna si připsala více než procento zisku. V pondělí v apreciaci pokračovala a uzavřela obchodování v blízkosti psychologické hranice 4,5000 EURPLN. Včerejší ráno bylo ve znamení pokusu o její proražení. To se však nekonalo, když byla potvrzena důležitost supportu v okolí této cenové úrovně v kombinaci s hranicí podpory na 4,4966 EURPLN, kde se nachází 38,2% úroveň Fibonacciho retracementu z vlny oslabení zlotého v průběhu koronavirové krize.
Zlotý tak odmazal pouze zhruba třetinu ztrát spojených s výplachem trhů způsobeným pandemií. Pro srovnání, koruna již odmazala okolo tří čtvrtin těchto ztrát. Zlotý má dlouhodobější výhled na své straně, když se od Polské národní banky očekává, že se postupně, ač se zpožděním, přidá k české a maďarské centrální bance, které již započaly cyklus utahování měnové politiky prvním zvýšením úrokových sazeb. V delším období je tedy posun zlotého na silnější úrovně jen otázkou času, v tomto týdnu je ale pravděpodobnější spíše pohyb nad 4,5000 EURPLN.
Při pohledu na aktuální graf zlotého vůči euru je vidět, že včerejší pokus o proražení oblasti podpory mezi 4,4966-5000 EURPLN byl odmítnut silným odrazem skrze horní hranici klesajícího trendového kanálu, který reflektoval obchodování od minulého pondělí. Spolu s tímto trendovým kanálem došlo i k porušení trendové linie v rámci indikátoru RSI na hodinovém i čtyřhodinovém grafu. Zlotý tak ztratil své momentum a na další pokus o posílení pod tuto důležitou hranici si bude muset počkat.

Ve prospěch zlotého momentálně nemluví ani žádné fundamenty. V průběhu týdne v Polsku zatím nebyla zveřejněna žádná data, která by měla na kurz zlotého určitý dopad. Dnes by to mohla změnit červnová inflace. Ta květnová u našich sousedů vykázala hodnotu 4,7 % a jakékoliv číslo okolo pětiprocentní hranice bude určitě znamenat další debatu NBP ohledně snižování tempa nákupů aktiv. Vysoká inflace bude dále tlačit na záporné reálné sazby, jež mluví ve prospěch slabší měny, na druhou stranu o to více tlačí na centrální bankéře v otázce utahování měnověpolitických podmínek.
Guvernér Glapiński sice na tiskové konferenci po posledním zasedání NBP zlotý ochladil holubičím tónem, vzhledem k dlouhodobějšímu výhledu, který si nevyhnutelně vynutí obrat k restriktivnějším krokům, ale očekáváme, že v případě dalšího vysokého čísla ohledně růstu cen za červen budeme svědky verbálního potvrzení tohoto směru NBP a v blízké době se dočkáme konkrétnějších kroků, ke kterým se bude Polská národní banka ubírat, což by měl být katalyzátor zisků polského zlotého, kterému v aktuálním posilování stojí i posilující americký dolar, jež stahuje rizikové měny na slabší úrovně. Tržní sentiment nezměnilo ani včerejší vystoupení prezidentky ECB Lagardeové nebo člena Fedu Thomase Barkina. Dolar podpořila i vysoce nad očekávání pozitivní data ohledně spotřebitelské důvěry, která se vyšplhala na 127,3 b., když se očekávalo 119 bodů.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1902 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,06 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1840 do 1,1921 EURUSD.*
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,50 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,42 až 25,53 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,31 až 21,52 USDCZK.*
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.