Zoufalá Bank of England opět varuje před brexitem

AKTUALIZOVÁNO – Britská centrální banka dnes vydala své zatím nejdůraznější varování před dopadem takzvaného „brexitu“ na tamní ekonomiku a měnu. Referendum o setrvání Velké Británii se přitom koná za již šest týdnů. Bankéři Bank of England dnes ponechali hlavní úrokovou sazbu na 0,5 procenta a snížili odhady růstu britské ekonomiky.

Pokud budou Britové hlasovat pro odchod z Evropské unie, může jejich rozhodnutí vést k podstatně nižšímu růstu ekonomiky a také k vyšší inflaci. Britská libra bude pravděpodobně dál oslabovat, možná strmě, uvedla centrální banka v dnešní zprávě o inflaci.

Brexit by dle centrálních bankéřů prodloužil období nejistoty, narušil příliv kapitálu, ohrozil prémie a zvýšil náklady na financování bank a také ohrozil finanční stabilitu.

Guvernér Bank of England Mark Carney již dříve brexit označil za největší domácí hrozbu pro britskou finanční stabilitu. Dnes upozornil na to, že odchod země z EU by mohl poškodit rovněž světovou ekonomiku.

Britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR tento týden uvedl, že pokud se Britové v referendu rozhodnou pro odchod z EU, jejich měna by bezprostředně po hlasování mohla oslabit až o 20 procent.

Hlasování o setrvání Británie v EU se bude konat 23. června a průzkumy veřejného mínění naznačují, že jeho výsledky by mohly být velice těsné.

Newsletter