Zpracovatelský průmysl zpomaluje, inflace cen vstupů povoluje

Podnikatelské podmínky v českém výrobním sektoru během listopadu stále zlepšovaly. Celkový růst zvolnil z pevného říjnového tempa, což svědčilo o pomalejším růstu výroby i nových zakázek. Pozitivní ovšem bylo rychlejší zvýšení zaměstnanosti a pokles inflace vstupních nákladů, ​​​oznámila dnes společnost Markit Economics.

Index PMI klesl z říjnových 53,3 bodu na 52,2 bodu v listopadu. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby.

Listopad byl pro výrobce třetím měsícem růstu nových zakázek. Tempo nárůstu však bylo v této řadě nejpomalejší. Zakázky ze zahraničí se zvýšily druhý měsíc v řadě, ale jen mírně.

„Po silném startu čtvrtého čtvrtletí česká výroba v listopadu mírně zpomalila, na rozdíl od dalšího zvýšení růstu výrobního hospodářství eurozóny. Růst výroby i nových zakázek v českém zpracovatelském sektoru poklesl, ačkoli obojí částečně kompenzoval silnější nárůst zaměstnanosti. Aktuální data také signalizovala uvolnění tlaků na výrobní ceny,“ uvedl vedoucí ekonom u společnosti IHS Markit Trevor Balchin.

Podle aktuální měsíční předpovědi IHS Markit očekává, že růst české průmyslové výroby po posílení v říjnu na 5,1 procenta zpomalí v listopadu i v prosinci. Současná predikce celkového růstu za rok 2016 je 3,3 procenta se zrychlením na 4,1 procenta v roce 2017.

Newsletter