Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Zpracovatelský sektor dál silně roste. Čekala se ještě lepší čísla

AKTUALIZOVÁNO – Český zpracovatelský sektor dál silně roste. Aktuální průzkumová data PMI od společnosti IHS Markit signalizovala výrazné zlepšování provozních podmínek v českém výrobním sektoru, jehož expanze trvá již deset měsíců. Květnová hodnota indexu PMI 56,4 bodu klesla z dubnových 57,5 bodu a signalizovala tak nejnižší růst od ledna. Podle analytiků Bloomberg se čekalo zvýšení na 57,9 bodu. Tempo růstu však zůstalo historicky silné.   

Ceny vstupů se zvýšily nejpomaleji od ledna a jejich inflace poklesla druhý měsíc v řadě. Nové exportní zakázky vzrostly druhým nejvyšším tempem od ledna 2015 a přispěly tak k celkovému zvýšení nových zakázek.

Objem výroby se zvýšil desátý měsíc v řadě výrazným tempem, podobně jako v dubnu. Větší produkci účastníci spojili s vyšší poptávkou a s ostrým růstem nových zakázek.

„Květnové výsledky PMI poukázaly na to, že solidní růst, který pozorujeme již od začátku roku, stále pokračuje. Silný růst výroby a nových zakázek poháněla robustní poptávka z domova i ze zahraničí. Zaměstnanost rostla; ne však dostatečně na to, aby uvolnila tlak na rozpracovanost,“ uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

„Český PMI poklesl i přesto, že v Německu i v celé eurozóně vzrostl v květnu na šestileté maximum. Větší pokles indexu nákupních manažerů zaznamenali v Polsku, přesto i u nich index zůstává na hodnotě nad 50 bodů, čímž značí další byť mírnou ekonomickou expanzi,“ uvedla analytička Raiffeisenbank Monika Junicke. 

Celkově za prvních pět měsíců letošního roku činil průměr českého PMI indexu téměř 57 bodů, zatímco v loňském roce to bylo ve stejném období téměř o 3,5 bodu méně, dodala analytička.

Hlavní ekonom MONETA Money Bank Petr Gapko poznamenal, že zpracovatelský sektor se v současné chvíli nemusí zabývat otázkou přílivu nových zakázek, kterých má dostatek. Vyrobená produkce poputuje k tuzemským i zahraničním odběratelům, především v Německu.

„Výstupní ceny, které zákazníci zaplatili za vyrobenou produkci v květnu, byly mírně vyšší než ceny účtované v dubnu. Přesun části nákladů přímo na zákazníky zapříčinily především vyšší pořizovací ceny při nákupu surových materiálů a vyšší mzdy zaměstnancům. Větší prostor pro rychlejší růst mezd se otevírá spolu s velkým nedostatkem vhodných pracovníků,“ dodal Gapko.

Newsletter