Zpřesněný odhad českou ekonomiku k růstu neposunul

Tuzemská ekonomika ve druhém čtvrtletí roku mezikvartálně stagnovala, potvrdil druhý zpřesněný údaj ČSÚ. Meziroční tempo zvýšil o desetinu procenta na 2,7 procenta.

Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly meziročně o 2,0 %, oproti předchozímu čtvrtletí se nezměnily. Výdaje domácností meziročně vzrostly o 1,9 %. ČSÚ hovoří o posílení zájmu spotřebitelů o zboží dlouhodobé spotřeby. „Zejména na bytové vybavení a dopravní prostředky. Zvýšily se také výdaje na potraviny, služby stravování, ubytování a na běžné opravy spojené s údržbou bytů,“ uvádí tuzemský statistický úřad.

Tvorba kapitálu se meziročně zvýšila o 10,8 %, tvorba fixního kapitálu byla vyšší meziročně o 6,9 % a mezičtvrtletně poklesla o 1,4 %. Na meziročním růstu se podílely zejména investice do dopravních prostředků, ostatních budov a staveb a ostatních strojů a zařízení. K poklesu naopak došlo u investic do bytů a rodinných domů.

Zahraniční obchod ztratil roli tahouna

Zahraniční obchod ve druhém čtvrtletí ve srovnání s prvním čtvrtletím přestal být hlavním faktorem výkonu tuzemské ekonomiky. Dovoz meziročně vzrostl o 11,3 procenta, zatímco vývoz pouze o 8,9 procenta. Aktivní saldo v běžných cenách se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšilo o 8,3 miliardy korun na celkem 77,2 mld. Kč.

Na nabídkové straně ekonomiky se hrubá přidaná hodnota (HPH) meziročně zvýšila o 3,3 %, z toho ve zpracovatelském průmyslu o 8,7 %, ve stavebnictví o 2,4 %, v obchodě o 2,3 % a v činnostech v oblasti nemovitostí o 4,3 %. Negativního výsledku naopak docílilo odvětví peněžnictví a pojišťovnictví poklesem HPH o osm procent. V mezičtvrtletním srovnání její růst dosáhl půlrocento.

První odhad zmrazil a ukázal na tabák

Stagnace české ekonomiky byla negativním překvapením při zveřejnění prvního odhadu v polovině srpna. Konsensus analytiků tehdy zněl +0,3 % a 3 % mezikvartálně a meziročně. Ten den to ale předznamenala již ranní špatná čísla z ekonomik Německa či Francie jako průmyslových tahounů Evropu, u Německa klíčového exportního trhu i zadavatele zakázek pro ČR.

Stejně, jako je na německou ekonomiku navázána ta tuzemská (a ČSÚ hovoří o ztrátě exportu jako tahouna tuzemské ekonomiky) to platí i pro ekonomiku Rakouska. Náš soused dnes zhoršil očekávaný růst tamní ekonomiky letos na pouze 0,9 procenta, o 0,7 procenta méně proti odhadu dosud platnému.

V prvním tuzemském odhadu byl akcentován také výrazný pokles příjmů ze spotřební daně z tabákových výrobků, spojení s předzásobením na konci loňského roku.

Tuzemská ekonomika stagnovala, zasáhly ji i tabákové daně

HDP ve 2. čtvrtletí: Čekal se lepší výsledek… Německé zpomalení se navíc teprve projeví

V srpnu jsme Vám na Roklen24 přinesli velký přehled odhadů tuzemských ekonomů a analytiků pro vývoj tuzemské ekonomiky, inflace a nezaměstnanosti v příštích čtvrtletích a letech. Projít si jej můžete na odkaze níže.

Jak se bude dařit české ekonomice? Výhled Roklen24 a anketa trhu

Newsletter