Zůstane švýcarský Zug daňovým rájem?

Vláda malého švýcarského kantonu Zug bude nucena přijmout dříve nemyslitelné. Tváří v tvář sérii finančních úderů – včetně vlivu silného švýcarského franku – místní vláda oznámila finanční plán, ve kterém chce v průběhu příštích čtyř let srazit schodek rozpočtu. Kvůli tomu bude muset po několika dekádách zvýšit daně. 

„V posledních 30 až 40 letech tento kanton nikdy daňovou zátěž systematicky nezvyšoval,“ řekl Financial Times finanční ředitel Peter Hegglin. „Mírná úprava směrem nahoru by mohla být absorbována, aniž by došlo k ohrožení jeho konkurenceschopnosti.“

Zug, s počtem obyvatel okolo 120 tisíc, byl v daňové politice jedním z nejagresivnějších z 26 švýcarských kantonů, které si navzájem svou fiskální politikou konkurují. „Nešlo by o trvalou změnu,“ řekl Daniel Kalt, hlavní ekonom UBS ve Švýcarsku.

Bezdětný daňový poplatník bude v letošním roce v Zugu platit maximální sazbu daně z příjmů ve výši 22,9 procent, což je podle KPMG výrazně níž, než v hlavních evropských ekonomikách. Ve Skandinávii by stejný daňový poplatník zaplatil více než 50 procent. Firmy budou v letošním roce podle KMPG platit nejvýše 14,6 procenta. Kanton však stále čelí silné konkurenci ze strany Irska, které láká mezinárodní společnosti na ještě nižší sazby. Hegglin dodává, že rozhodnutí o zvýšení daňových sazeb zatím učiněno nebylo. Zug zatím deficit částečně zalepil rezervami. Jeho finanční kondice však byla oslabena stagnací místní ekonomiky.

Švýcarské vývozce navíc letos zasáhl silný frank, který výrazně posílil 15. ledna, kdy švýcarská centrální banka zrušila svůj kurzový závazek vůči euru. Svou roli v ekonomické nejistotě hrají také úrokové sazby, které se pohybují v mírném záporu. Jednou z významných společností, která má sídlo právě v Zugu, je Glencore, těžařský a komoditní gigant.

Doposud Zug „přemýšlí nahlas,“ řekl Peter Uebelhart, šéf daňového úseku KPMG ve Švýcarsku. I když daně zvýší, zůstane pro podniky atraktivní. „Nemyslím si, že je to důvod pro nervozitu,“ dodal. Ani místní se zvýšení daní neobávají. „Situace není nijak závažná. Deficit není nijak velký. V daňové politice neočekávám velké změny,“ dodal jeden z místních obyvatel.

Newsletter