Koruna a útok na 26,00 za euro? Neusněme na vavřínech

Koruna má za sebou den, během kterého opět posunula svou dosud nejsilnější hodnotu od začátku intervencí ČNB. Včera se krátce podívala až k 26,018 za euro, a to díky zintenzivňující se vidině brzkého zvýšení sazeb. Ovšem pozor, neměli bychom usnout na vavřínech!

Hlavním motorem posunu, který českou měnu dostal téměř k psychologické hranici 26,00 za euro, bylo zveřejnění odhadu společnosti Bank of America. Ta předpokládá, že ČNB zvýší sazby již na zasedání 3. srpna, přičemž tento „hike“ by měl dosahovat 20 bazických bodů. Posunout bychom se tedy měli z aktuálních 0,05 % na 0,25 %. Během dalších čtvrtletí by pak postupně mělo dojít na další kola navyšování, a to až do doby, než sazby dosáhnou 1 % v roce 2018.

Hlavním argumentem Bank of America jsou jestřábí signály, které ČNB v poslední době vysílá do světa. Důležitou roli v tomto výhledu bude hrát ale i kurz koruny, který ekonomové banky vidí poblíž 26,00 za euro během příštích dvou týdnů.

Bank of America o ČNB: Připravte se na vyšší sazby, a to už v srpnu

Podobně se na celou situaci dívá i banka ING, která zvýšení sazeb až na 0,25 % již v srpnu považuje za „velmi pravděpodobné“. Jako hlavní důvod uvedla očekávané zlepšení prognózy, jejíž aktualizovanou verzi ČNB představí právě 3. srpna. Ta by měla zahrnovat „silná“ data z nemovitostního trhu, vyšší jádrovou inflaci a náznaky ze strany Evropské centrální banky ohledně normalizace měnové politiky. I přes očekávané srpnové zvýšení sazeb však ING nepředpokládá, že by se ČNB vydala ještě více jestřábí cestou, než je ta současná, která pracuje s celkem třemi dalšími „hiky“ do konce roku 2018.

ING v souvislosti s tím navýšila svou doporučenou sázku (psali jsme zde) na dvouletý CZK úrokový swap z cílové ceny na 75 bazických bodech na 85 bodů, přičemž rizika možného poklesu banka považuje za omezená. Podle měnového analytika ING Petra Krpaty se tento obchod nachází v tzv. „sweet spotu“ s tím, že ve zmiňovaném dvouletém instrumentu je v ceně začleněn „hike“ o velikosti 65 bazických bodů, přičemž banka počítá za tu samou dobu s 95 bazickými body.

Magická hranice 26,00 za euro

Koruna se tak přiblížila k psychologické hranici 26,00 za euro. Jakmile by však posílila dále, dost možná by to ČNB donutilo ještě zvážit plánované navyšování sazeb. Bankovní rada již dříve uvedla, že posilování domácí měny přispívá k utahování měnových podmínek a že korunový zisk o velikosti procenta odpovídá situaci vyšších sazeb o 25 bazických bodů (koruna je od konce intervencí silnější o více než 3,5 %).

Na tento fakt poukázala další americká banka – Morgan Stanley. Její analytik James Lord je přesvědčen, že další posun, a to pod 26,00 za euro, by buďto oddálil avizované zvýšení sazeb, případně by omezil plánové kroky v podobě dalších tří navýšení do konce roku 2018.

Pravdou je, že na ten samý fakt upozorňuje i Bank of America, která si však jako klíčovou úroveň nastavila 25,70 za euro. Jakmile by pod ní koruna zpevnila v době po zmiňovaném 3. srpnu, kdy by ČNB dle odhadu banky měla poprvé za bezmála deset let zvýšit sazby, pravděpodobně by to další kroky utahování měnové politiky pozdrželo.

Co nás dnes čeká?

Co se týče dalšího vývoje, čtvrtek dost možná s kurzem (nejen) koruny ještě zahýbá. Hlavní událostí dneška je totiž zasedání Evropské centrální banky. V jejím případě se sice nečeká, že by mohlo dojít na změnu úrovní sazeb či na změnu aktuální verze programu kvantitativního uvolňování, na druhou stranu, většina obchodníků netrpělivě očekává alespoň nějaký náznak ohledně možného utahování měnové politiky. Euro by tedy jak vůči koruně, tak i dolaru mohlo vykazovat výrazně volatilnější pohyby.

„Projev Maria Draghiho na konci června (o tom, že pokračující růst ekonomiky by se mohl promítnout v postupném utahování měnových podmínek) způsobil výprodej na akciových a především dluhopisových trzích, posílení eura vůči dolaru a také růst tržních sazeb v České republice,“ řekl analytik Komerční banky Marek Dřímal. „Předpokládáme, že tentokrát budou komentáře ze strany ECB opatrnější. Draghi se pravděpodobně zaměří na pomalý růst mezd v eurozóně a stále nízkou inflaci. Dnešní jednání by tak mohlo na trhy přinést korekci pohybů, které následovaly po Draghiho vystoupení na konci června,“ dodal.

Z hlediska dalšího dění se dnes dočkáme indexu cen domácích výrobců, kde by dle agentury Bloomberg mělo za červen dojít k meziročnímu zpomalení z předchozích 2,3 % na 1,7 %.

Koruna se aktuálně obchoduje na 26,06 EURCZK a na 22,63 USDCZK. Rozmezí pro dnešní den vidíme od 26,01 až 26,12 za euro a od 22,58 do 22,68 za dolar. V případě eurodolaru se nacházíme na 1,151 EURUSD a pohybovat bychom se měli od 1,148 do 1,154 dolaru za euro.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter