Týdenní Fx: Dolar jede. Pomohla data i ECB. Vyšší sazby na obzoru

Uplynulý týden se nesl ve znamení dolarové jízdy. Byť si ještě v pondělí prošla americká měna mírným oslabením, ve zbytku týdne byla na páru s eurem doslove nezastavitelná. To samé se však nedá říci o koruně, která pod taktovkou intervenčního režimu pevně sedí na 27,02 za euro.

K trendu sílícího dolaru přispěly data, především výsledek zářijové inflace, svůj podíl mělo ale i zveřejnění Béžové knihy Federálního rezervního systému, vyjádření představitelů americké centrální banky a poté rozhodnutí ECB o budoucí podobě měnové politiky.

Béžová kniha: Výhled je převážně pozitivní; „hike“ ještě letos?

Z „Běžovky“ jsme se dozvěděli, že americká ekonomika udržovala od konce srpna do počátku října solidní růst. Trh práce a rodící se oživení mzdových tlaků přispěly k „převáženě pozitivnímu“ výhledu. Co se týče zástupců Fedu na veřejnosti vystoupil viceguvernér Fedu Stanley Fischer, který varoval před nebezpečím nízkých úrokových sazeb. Podle něj je to právě toto prostředí, které by mohlo stát u vzniku dlouhodobé a hluboké recese.

„Jsme velmi blízko dosažení našich nastavených cílů trhu práce a inflace,“ řekl Fischer. „Žádný problém s měnovou politikou tak nevidím,“ odpověděl bankéř na otázku ohledně možného navýšení inflačního cíle. Jeho kolega William Dudley, který šéfuje newyorské pobočce Fedu, pak o několik dní poté uvedl, že „pokud zůstane americká ekonomika na současné trajektorii, budeme do konce roku svědky navýšení sazeb.“

Aktuální odhady pracují s více jak 69% pravděpodobností, že další kolo tzv. úrokové normalizace přijde letos v prosinci.

Evropská centrální banka ponechala své hlavní sazby beze změny. Stejně tak dopadl i objem programu kvantitativního uvolňování a jeho očekávaná doba trvání. O rozruch se postaral až sám guvernér Draghi, který jasně uvedl, že vedení banky na svém zasedání neprobíralo tolik spekulované postupné snižování objemu skupovaných dluhopisů. Stejně tak potvrdil, že náhlé ukončení programu QE je velice nepravděpodobné.

Draghiho komentář byl vyhodnocen jako „holubičí“, díky čemuž tak dostal euro až na 7měsíční minimum 1,087 EURUSD.

Draghi: Náhlé ukončení QE je nepravděpodobné

Obdobně se vyvíjela i dolarkoruna, která se z úrovně kolem 24,45 dostala až na 24,83 USDCZK.

Eurokoruna se i nadále držela kolem 27,02 EURCZK.

Co se dělo v české ekonomice?

Z dat byl zveřejněn pouze index průmyslu českých výrobců. Zářijový výsledek ukázal meziroční pokles o -2,4 %, meziměsíčně byl naopak pozorován růst o +0,3 %.

V úterý promluvil viceguvernér ČNB Hampl. Ten na setkání lídrů českého exportu uvedl, že přesný termín ukončení závazku neví a ani nemůže vědět, jelikož záleží pouze a jen na budoucím vývoji.

Hampl: ČNB je transparentní, termín intervenčního „exitu“ nevím

K tématu způsobu samotného ukončení se pak vyjádřil viceguvernér Tomšík, který naznačil, že preferovanou variantou je jednorázové ukončené, ovšem nelze vyloučit ani přidání mezikroku. Co je však jasné, je to, že exit bude transparentní.

Viceguvernér ČNB Tomšík: Co čekat od koruny po exitu?

Jakmile tato situace nastane, bude ČNB čelit velkému tlaku spekulantů. Tak předvídá budoucí situaci europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer. Ostatně, nejlépe o tom svědčí fakt ohledně objemu intervencí, který jasně naznačuje, že zmiňované spekulace již dávno začaly.

„Ty spekulace budou obrovské. Nyní stojíme na jejich začátku a vidíme, že ty intervence jsou opravdu velké,“ uvedl Niedermayer s tím, že očekávané posílení vypadá jako sázka na jistotu, protože česká ekonomika na silnější korunu má.

Niedermayer: Konec intervencí ČNB přinese tlak spekulantů

Co se dělo v Evropě?

Z Evropy je možné vyjma ECB zmínit i inflaci za celou eurozónu, která v září skončila jak meziměsíčně, tak i meziročně na +0,4 %. 

Co se dělo v USA?

Ze Spojených států přišla jako první průmyslová výroba. Ta během minulého měsíce vykázala mírný růst o +0,1 % oproti předchozím 0,5 %. Za celé třetí čtvrtletí jsme pak registrovali anualizovaný růst o 1,8 %.

V úterý jsme se dočkali americké inflace měřené indexem cen spotřebitelů. Ten za září vykázal meziroční zvýšení o 1,5 %, což je nejvíce za téměř dva roky. Meziměsíční výsledek pak zrychlil z 0,2 % na 0,3 %. V jádrovém vyjádření, tedy vyjma potravin a energií, se ukazatel meziročně dostal na 2,2 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí zveřejňuje ČSÚ konjukturní průzkum za říjen. Zde očekáváme, že celkový index důvěry bude i nadále tažen především spotřebitelskou důvěrou, zatímco nejslabší zůstane sektor stavebnictví. Ve čtvrtek jedná bankovní ČNB.

Eurozóna

V pondělí vychází index nákupních manažerů jak pro Německo tak pro země Eurozóny. V úterý vychází zpráva o podnikatelské náladě v Německu (IFO – Business Climate) za říjen. V pátek očekáváme předběžný index spotřebitelských cen v Německu za říjen.

Spojené státy americké

V úterý očekáváme index spotřebitelské důvěry za říjen. Trh očekává hodnotu 101,5, což je propad z minulého měsíce o 2,6 bodů. Ve čtvrtek očekáváme zakázky dlouhodobé spotřeby. V pátek vychází předběžná hodnota hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí, zde trh očekává meziroční růst přibližně 2,4 procent.

Velká Británie

Ve čtvrtek vychází hrubý domácí produkt za třetí čtvrtletí.

 

Newsletter