Chci objevit nový Skype či Avast, říká šéf akcelerátoru StartupYard

Internetovým startupům s globálním potenciálem nabídneme tři kanceláře na tři měsíce a možnost investice 30 tisíc eur. Teď jsou v kurzu především big data, internet věcí a machine learning, říká pro Roklen24 šéf prvního soukromého akcelerátoru ve střední a východní Evropě – pražského StartupYardu – Cedric Maloux. Které projekty mají největší šanci spolupracovat se StartupYardem? Jak celý proces probíhá a co otevře dveře do Node5? Koho už StartupYard „vytáhl“ a co vše umí udělat pro nadějné firmy? 

R24: Co stojí za rozvojem akcelerátorů?

První akcelerátor Y Combinator vznikl v roce 2005 v USA. Pomohl Dropboxu, Airbnb, a dalším stovkám úspěšných společností. Internet je velmi mladé odvětví (20 – 25 let). Přitahuje talentované mladé lidi. A samozřejmě stále také starších podnikatele z první „internetové generace“ – průkopníky internetu, mezi které se také řadím. V 90. letech vše probíhalo velmi živelně, učili jsme se z vlastních chyb a zkoušeli různé věci, nebylo s kým se poradit. Nyní se snažíme mladým lidem předat zkušenosti, které jsme získali, aby nedělali stejné chyby jako kdysi my.

R24: Jak vznikl StartupYard?

StartupYard je nejstarším soukromým akcelerátorem ve střední a východní Evropě. Od začátku je velmi inovativní a sleduje světové trendy. Od založení v roce 2011 jsme akcelerovali 44 startupů.

R24: A cíle StartupYardu?

Akcelerujeme firmy, kterou jsou atraktivní jak pro zákazníky, tak investory. Pomáháme startupům, aby byli atraktivní pro investory. Jsme na začátku celého řetězce. Přetváříme nápady v něco, do čeho mohou investoři vložit své peníze. Často se stává, že nám investor představí talentované lidi s dobrým nápadem, s tím, že pro něho je zatím brzy investovat. Po nás chce, abychom projekt vedli a dovedli do fáze, kdy startup bude vhodný k zainvestování. Díky nám takto bylo investováno do řady firem, bez nás by pravděpodobně nic nezískali.

R24: Které společnosti mají šanci získat spolupráci se StartupYardem?

Pouze internetové projekty s globálním potenciálem. Přijímáme pouze firmy, které prodávají produkt, musí mít něco, co lidé koupí. Není snadné se do StartupYardu přidat. Například minulý rok jsme obdrželi přes tři stovky přihlášek. Vzali jsme devět projektů.

R24: Jak tedy uspět?

Protože spolupráce se startupy probíhá na úplném začátku, nemůžeme posuzovat firmy například podle zisku. Klademe velký důraz na lidi. Ptáme se, je tento člověk schopný rozvíjet firmu? Vést firmu není vůbec snadné – člověk je velmi osamělý, když se něco nepovede, je to vždy jeho chyba. Lidé jsou první věc, kterou hodnotíme. V druhé řadě hodnotíme nápad, díváme se především na problém, který má firma za cíl řešit. Ptáme se, zda je to skutečný problém, nikoliv pouze vymyšlený. A také, zda je to problém, který mají lidé po celém světě.

R24: Mohl byste nastínit průběh vzájemné spolupráce?

Vybrané projekty, zařadíme je do našeho programu. Program akcelerace trvá tři měsíce, které společně trávíme v Node5 a děláme všechno možné, abychom firmu rozjeli. Dáme zakladatelům možnost získat podporu 30 tisíc eur, podporu některého z našich 150 mentorů, přístup ke všem našim kontaktům a znalostem – a máme jich opravdu hodně. Také například vedeme řadu workshopů, zaměřených na prohlubování schopností potřebných pro vedení internetového byznysu. Spolupráci s novináři, internetovou reklamu, komunikaci s investory a podobně. Tyto schopnosti jsou zásadní.

R24: Jaké startupy jsou pro vás nejzajímavější?

Velké téma jsou nyní data. Hledáme startupy, které se zaměřují na big data – security, cryptography, blockchain startupy a podobně. Naše představa zahrnuje tři pilíře – první je bezpečnost a důvěra, druhý – internet of things, big data, třetí – machine learning a predikce.

R24: Kolik startupy stojí podpora StartupYardu?

Projektům dáme peníze, tři kanceláře na tři měsíce, kontakty, mentory, naše znalosti. Na oplátku máme 5% podíl na startupu a dále poskytujeme možnost investice ve výši 30 tisíc eur za další 5% podíl. Takže pak vyděláme na prodeji firmy, obvykle se nám investice vrátí v horizontu pěti let.

R24: Kdo tedy StartupYard financuje?

Peníze, které máme od začátku, pochází od soukromých investorů – Credo Ventures, Rockaway, a také od business angels jako je Josef Matějka a další.

R24: Poptáváte v současné době další zdroje financování?

Ano. Spolupracujeme s equity crowdfundingovou platformou Fundlift, přijímáme finance externích investorů. Máme tak momentálně dostatek peněz na akcelerování až deseti startupů, programy pro ně připravujeme na konec letošního roku. Budeme hledat startupy z oblasti dat. Já a můj kolega v září vyrazíme na roadshow po zemích střední a východní Evropy. S cílem poznat zajímavé projekty a pozvat je na tři měsíce do Prahy.

R24: Jak se vám v poslední době daří?

Velmi dobře. V uplynulých šesti měsících byly do společností pod křídly StartupYardu investovány asi tři miliony eur. Od roku 2011 jsme akcelerovali 44 společností, pět už jsme prodali, nejznámější je asi DámeJídlo.

R24: Jak probíhá spolupráce s technologickým startupem Neuron soundware? Hovořili jsme spolu na vídeňském Pioneers festivalu, i o StartupYardu. 

Spolupráci jsme zahájili letos. Jedná se o skvělý tým, specializující se na umělou inteligenci a deep-learning. Myšlenkou projektu je podle znění zvuku přístroje rozpoznat, zda funguje chybně či správně. Pomohli jsme společnosti Neuron z nápadu získat obchodní potenciál.

VIDEO Nadějné české startupy: „Poznáme chybu auta i sníh pod lyžemi“

R24: Jaký je průměrný věk zakladatelů startupů?

Nejmladšímu podnikateli, se kterým jsme spolupracovali, bylo 17 let a nejstaršímu 35. Průměrný věk bych řekl, že bude okolo 25 let. Preferujeme spolupráci s někým, kdo už v minulosti měl vlastní projekt. Absolventi jsou o něco riskantnější investicí – jsou více naivní, více šílení.

R24: Co plánujete do budoucna?

Můj osobní cíl je objevit další Skype či Avast. Jednoho dne je najdeme, je to jen otázka času. Máme v plánu pokračovat v naší práci, dělat více programů (zatím to byl jeden ročně na tři měsíce), ale poptávka je vysoká. Startupů je čím dál tím více, tak si myslíme, že je prostor pro realizaci minimálně dvou programů ročně. Přičemž pořád chceme klást důraz na kvalitu projektů, nikoli kvantitu.

Cedric Maloux vystudoval IT v USA a ve Francii, ze které pochází. Během uplynulých 20 let propojuje svět technologií a byznysu. Ještě před Facebookem v roce 2003 vytvořil sociální síť, peer-to-peer social network. Byl CEO společnosti Geewa.com, které pomohl přežít a být profitabilní. Rozjížděl řadu společností, jednu prodal, dvě zachránil před bankrotem a pomáhal dalším lidem s jejich projekty. Tři roky vede akcelerátor StartupYard. Říká o sobě, že je geek, který se snaží propojit technologie a byznys. „Je to jeden z nejlepších pocitů, když se nám daří, a já jsem tak pro společnost přínosný.“ Více informací na LinkedIn.

Newsletter