5 dividendových akcií s vyšším výnosem než americké dluhopisy

Zatímco akciový index S&P500 posílil od začátku roku jen o 2 %, Bloomberg index amerických Treasuries monitorující vývoj na dluhopisech zaznamenal výnosy na úrovni 3,2%. Přitom akcie jsou z podstaty daleko rizikovější investicí než dluhopisy, takže by měly nést vyšší výnos.

Ale také vývoj na dluhopisovém trhu je kvůli aktivním pokrizovým monetárním politikám centrálních bank velmi volatilní. Výnosy 10letých Treasuries na konci roku 2013 vzrostly až na 3 % po 1,78 % v roce 2012. Na konci loňského roku se totiž mělo za to, že americká centrální banka Fed začne rychle omezovat nákupy dluhopisů (tzv. QE – kvantitativní uvolňování nastartované už v roce 2008) a úrokové sazby půjdou nahoru. Rétorika Fedu se ale postupně měnila s tím, jak ekonomika USA oživuje příliš pomalým tempem, investoři očekávají pokračování monetární stimulace Fedu, což v pátek 16. května stlačilo výnosy 10letých Treasuries zpátky dolů na 7měsíční minimum 2,5 %.

Fisher: Kvantitativní uvolňování Fedu by mělo skončit v říjnu

Každopádně přestože se ukončení kvantitativního uvolňování stále odkládá, jednou jistě přijde. Podle aktuálních odhadů analytiků se nákupy dluhopisů sníží ještě letos a v roce 2015 Fed poprvé zvýší klíčovou úrokovou sazbu ze stávající nulové úrovně. To by mohlo dostat akciové trhy pod tlak.

Akciovým investorům navrhuje server marketwatch.com vybudovat včas kvalitní portfolio dividendových akcií. Podobně jako miliardář Warren Buffett, který nedávno koupil 11 mil. akcií operátora Verizon Communication za téměř 530 mil. USD.

Miliardář Buffett sází na Verizon. Přikoupil i Wal-Mart

Kritéria kvalitní dividendové společnosti jsou podle Philipa van Doorna z marketwatch.com dvě: (1) růst tržeb na akcii v posledních 2 letech a (2) dostatečné vytvořené cash-flow v roce 2013, které více než převýší vyplacené dividendy. Doorn vybral 5 společností s nejvyššími dividendami, která splňují uvedená kritéria týkající se kvality: AT&T, Altria, Verizon, CenturyLink a Peoples United Financial (viz tabulka).

 

Newsletter