7 %. Čínská ekonomika smí růst pomaleji

Čínský parlament schválil vládní plán, který počítá se snížením ročního růstu ekonomiky ze 7,5 procenta na sedm procent, jakož i opatření na podporu zaměstnanosti, boj proti korupci a proti znečištění ovzduší. Hlasováním, při němž poslanci rovněž odsouhlasili zvýšení armádního rozpočtu o 10,1 procenta, skončilo jedenáctidenní plenární zasedání čínského zákonodárného sboru.

Parlament schválil zprávu předloženou vládou na začátku zasedání poslanců poměrem 2852 ku 18 hlasům. 

Premiér Li Kche-čchiang na tiskové konferenci poté vyjádřil odhodlání Číny pokračovat v reformách tak, aby se snížila role vlády v ekonomice. Předseda čínské vlády varoval, že země čelí finančním rizikům vzhledem ke zpomalování její ekonomiky, a přiznal, že nebude snadné udržet hospodářský růst kolem sedmi procent. Slíbil nicméně, že úřady pro to udělají maximum.

Premiér, který zůstává značně ve stínu prezidenta Si Ťin-pchinga, se na své jediné plánované tiskové konferenci v letošním roce rovněž vyslovil k problematickým vztahům s Japonskem. Řekl, že čínsko-japonské vztahy čeká letos zatěžkávací zkouška v souvislosti s tím, jak se Japonsko postaví ke své válečné minulosti. 

V letošním roce si svět připomíná 70. výročí druhé světové války a Peking bude u této příležitosti pořádat vojenskou přehlídku, na kterou zve vůdce mocností zapojených do války. Čína ale dlouhodobě obviňuje Japonsko, že není ochotno přijmout v plném rozsahu odpovědnost za zvěrstva, která jeho vojáci páchali před druhou světovou válkou a v jejím průběhu ve východoasijských zemích. 

K situaci na Ukrajině Li řekl, že jeho vláda respektuje územní jednotu a svrchovanost Ukrajiny. „Zároveň ale ukrajinská otázka dále zkomplikovala geopolitickou situaci a ovlivnila proces globálního oživování ekonomiky. Stále doufáme, že tuto otázku bude možné vyřešit prostřednictvím dialogu, jednání a konzultací,“ konstatoval.

Na otázku, zda Čína považuje Krym za součást Ruska či Ukrajiny, odmítl Li odpovědět. „Ohledně Krymu je tu řada faktorů, které záležitost komplikují. Rovněž v tomto případě doufáme, že se podaří najít politické řešení prostřednictvím dialogu a že tito sousedé budou schopni žít vedle sebe v míru,“ prohlásil Li v souladu s dosavadním neutrálním postojem Pekingu. 

Newsletter