Zdá se, že inflační problém pomalu mizí jak v naší domácí ekonomice, tak v celosvětovém měřítku. Čísla, která přicházejí z americké ekonomiky i ta evropská se dostávají na jednociferné úrovně a anualizované měsíční inflační ukazatele atakují kýžené hranice, na kterých by centrální banky chtěly inflaci vidět dlouhodobě. Z oblastí, které jsou nejvíce postiženy zvýšením úrokových sazeb působících jako jediná efektivní zbraň proti inflaci, se proto počínají ozývat hlasy volající po jejich snížení, nejlépe na hodnoty, které jsme viděli v době před covidovou pandemií.
V této souvislosti mě napadá následující analogie. Představme si, že zažíháme krb v obýváku, ale jsme tak nešikovní, že tekutý podpalovač rozlijeme po okolí a zapálíme je spolu s krbem. Oheň se rychle rozšíří a nám nezbude nic jiného, než zavolat hasiče. Když přijedou, oheň už začíná stravovat podstatnou část bytu. Hasiči prolijí dům od shora až dolů vodou a odjedou. Zůstaneme sami v mokrém, zuhelnatělém prostoru, který nikterak nepřipomíná obývák, ve kterém jsme si chtěli udělat večerní pohodu při praskajícím krbu. Asi by nás ani ve snu nenapadlo, že budou hasiči tak šikovní a precizní, že zachrání podstatnou část místnosti a my budeme moci pokračovat v naplánovaném večerním programu. Představa večera stráveného u televize při sledování napínavého seriálu zmizí v nenávratnu a my začneme přemýšlet nad tím, zda nám pojistka nemovitosti zaplatí alespoň část škody. Mokří a s drkotajícími zuby zimou pročítáme ustanovení pojistné smlouvy, abychom se ujistili, že pokrývá naši nešťastnou událost. Pokud se někdy v budoucnosti posadíme v nějakém obýváku ke krbu, abychom sledovali televizi, bude to nejspíš zadlouho a bude to pravděpodobně jinak vypadající obývák.
Stejně naivní je představa, že po agresivní úrokové kampani vedené centrálními bankami proti inflačnímu požáru zůstane ekonomika v nezměněném stavu a vrátí se do své „pohodové“ předinflační podoby. Takový způsob myšlení je zejména pro investora a obchodníka velmi nebezpečný a může být příčinou spousty investorských chyb. Nikdo není schopen s určitostí říci, kam vývoj směřuje a jakou podobu trhu v budoucnosti uvidíme. Jedinou jistotou je, že víme, co nás nečeká.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0668 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,18 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0611 do 1,0703 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,44 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,91 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,37 až 24,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,77 do 23,12 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME