Známá poučka kapitálových trhů tvrdí, že nejdůležitější pohyby mající vliv na dlouhodobé chování akciového indexu probíhají dvě hodiny před závěrečným úderem zvonu na burze. V posledních minutách obchodování se například soustřeďují příkazy manažerů portfolií, které mají jako oceňovací parametr denní závěrný kurz. Touto dobu se taktéž likvidují zajišťovací operace expirujících opcí.
To byly jen příklady z velkého množství podobných systematických procesů, které probíhají těsně před koncem obchodování. Mnozí z nás zakusili ten nepříjemný pocit, kdy se v posledních minutách prožene trhem velké množství objemu, které o sto osmdesát stupňů změní sentiment přetrvávající celou seanci. Pokud jsme se naladili na tento sentiment a nestačili se otočit. Zůstane v nás pocit nepatřičnosti a selhání. Trhy samozřejmě „kašlou“ na nějaké naše pocity, ale za určitých okolností, kdy se dostatečně velké množství obchodníků dostane do podobné situace, může se tento kolektivní pocit stát kurzotvorným faktorem.
Co platí pro denní periodu, platí taktéž pro týden, měsíc, kvartál a rok. Páteční pohyby bývají velmi zajímavé, poslední dny kvartálů taktéž. Jelikož se blíží listopad, dostává se do hry poslední a nejdůležitější kritická perioda – konec roku. V lednu přicházejí tradeři a investoři s nápady a myšlenkami, které by měly v průběhu roku přinést skvělé zisky. V listopadu je již víceméně jasné, který z nich tento příslib splnil a který ne. Je to poslední okamžik, kdy může dojít k nečekanému zvratu v dosud se slibně vyvíjející strategii a vice versa.
Letošní rok se nesl ve znamení akciového rally na amerických indexech. Stal se potvrzením mantry „buy on dip“ a „stay invested“, filozofie, že akciový trh jde nakonec vždy nahoru, ať se děje co se děje. Po dramatickém propadu v roce 2022 se index zázračně vzpamatoval a dosáhnul téměř na svá absolutní maxima. V měsíci září se dostavila očekávaná korekce, která neměla mít dlouhého trvání, ale bohužel se prodloužila do měsíce října, do jehož konce zbývají dva obchodní dny. Index se nebezpečně přiblížil lednové otevírací hodnotě. Představíme-li si, že celý rok 2023 je jeden obchodní den, a my byli naladěni na bullish notu, je říjnový vývoj velmi nepříjemnou událostí. Přestože stále věříme na rally, do mysli se nám začínají vkrádat nepříjemné pocity. Pokud v tom nejsme sami, pravděpodobnost negativního konce roku se nebezpečně zvyšuje.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0552 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,67 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0495 do 1,0585 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,62 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,33 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,54 až 24,72 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,24 do 23,53 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME