Česká národní banka úroky nesnížila. Koruna posílila

Klíčové body

  • ČNB ponechala sazby na 7 %.
  • Koruna posílila na hodnoty 24,45 za euro.
  • Rizika vidíme na straně slabší koruny.
Zdroj: Depositphotos

I přes odeznění vysoké inflace, riziko zůstává ve vzduchu. Bankovní rada ČNB, dle našich předpokladů, ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Pro ponechání sazeb hlasovalo 5 členů, dva hlasovali pro snížení sazeb o 25 bazických bodů.

ČNB nerada vidí jádrovou inflaci okolo 3 %, rozhodla se proto počkat na další data z ekonomiky, která ji pomohou v prosinci rozhodnout, zda nastal čas odstartovat cyklus snižování sazeb, nebo jej odložit na rok 2024. V rámci nové prognózy centrální banka revidovala výhled HDP výrazně dolů, a s oživením můžeme tedy počítat až v příštím roce.

Dle ČSÚ v české ekonomice kleslo HDP meziročně o 0,6 %, stejně jako tomu bylo v předchozím kvartále. Ekonomika je tlumena spotřebou domácností, vysokými cenami energií, potravin a vyššími úrokovými sazbami. I přesto nezaměstnanost zůstává nízká. Mzdy však rostly méně, než se předpokládalo. ČNB očekává, že v říjnu letošního roku bude trend poklesu meziroční inflace přerušen vlivem loňského úsporného tarifu. Odhad celkové inflace za říjen dle ČNB tak činí 8,3 %. K ponechání sazeb vedla i nejistota z hlediska válečného konfliktu na Ukrajině a také nově na Blízkém východě a budoucí nastavení zahraniční měnové politiky.

Bankovní rada vyhodnotila rizika jako proinflační z důvodu hrozby ztráty ukotvení inflačních očekávání a delšího působení expanzivní fiskální politiky. Jako největší protiinflační riziko by mohlo být výrazné zhoršení hospodářské aktivity v Německu s čímž je spojeno zpřísnění měnových a finančních podmínek.

Po zasedání ČNB se kurz EURCZK propadl na hodnoty 24,45, kde se po zbytek odpolední seance ustálil. Neočekáváme, že by měla v příštích dnech koruna ještě více posilovat podobně impulzivním pohybem. Nevylučujeme, že by se kurz mohl na těchto úrovních v příštích dnech obchodovat, ale dříve či později očekáváme tlak na oslabení a postupný návrat k hodnotě 24,7.

Dnes nás čekají data o nezaměstnanosti z Kanady. Ve stejnou hodinu vychází data o nezaměstnanosti v USA a také měsíční NFP tedy Nonfarm Payrolls, česky zpráva o nezaměstnanosti v nezemědělských sektorech. Vydání zprávy obvykle vede ke zvýšení volatility na trzích, jelikož je to jeden z důležitých ukazatelů stavu americké ekonomiky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0627 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,09 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0584 do 1,0714 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,47 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,04 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,41 až 24,70 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,94 do 23,26 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter