Pokračující britská dezinflace ukazuje, že se i Spojené království postupně blíží k inflačnímu cíli. Meziroční inflace je nejnižší za více než dva roky. S tím se pojí i potenciální dřívější snížení sazeb ze strany Bank of England. Trhy nyní zaceňují, že by se hlavní úroková sazba koncem roku 2024 mohla nacházet kolem 4 %. Včerejší výsledek listopadové inflace přinesl pokles výnosů a s oslabení libry.
Inflace ve Velké Británii překvapila. Listopadová hodnota průměrné cenové hladiny klesla v meziročním srovnání ze 4,6 % na 3,9 %, což je nejnižší číslo od září 2021. Pokles je překvapivý i vzhledem k tomu, že trhy očekávaly inflaci na úrovni 4,4 %. Za meziměsíčním poklesem cen o 0,2 % stojí pokles cen v dopravě (zde hraje roli zlevnění paliv), služeb v oblasti komunikace nebo služeb v oblasti kultury. Naopak proinflačně působily ceny potravin, nealkoholických nápojů a služeb v gastronomii.
Minulý týden Bank of England (BoE) ponechala sazby beze změny. Rétorika banky byla vesměs jestřábí a byla připouštěna možnost dalšího navýšení sazeb o 25 bodů. Tehdy pravděpodobný scénář je nyní velmi nepravděpodobný a BoE můžeme zařadit mezi Fed i ECB – centrální banky, které jsou už na vrcholu aktuálního úrokového cyklu téměř se 100% jistotou. Pozitivními dezinflačními čísly se tudíž posunul blíže termín, kdy by měla britská centrální banka poprvé v tomto cyklu uvolnit monetární politiku. Trhy nyní zaceňují první úplné snížení sazeb o 25 bazických bodů v květnu. Dokonce scénář prvního „cutu“ už v březnu je reálný: pravděpodobnost je nyní okolo 50 %. Efekt včerejších ranních čísel byl výrazný. Do konce roku 2024 trhy před zveřejněním inflace zaceňovaly na základě úrokových swapů pokles sazeb o 117 bazických bodů, po inflačních číslech pokles o 138 bazických bodů.
Je tedy nyní čas na BoE pivot? Po zveřejnění inflace včera britský ministr financí Jeremy Hunt prohlásil, že inflace je stále vysoká a že cesta k cíli je stále daleká. Domníváme se, že i britská centrální banka se bude dál chtít držet spíše jestřábí rétoriky a nepodcenit situaci, a to i přes příznivý dezinflační vývoj. Je tedy pravděpodobné, že by BoE na prvním zasedání příští rok, kde ponechá sazby znovu beze změny, naznačovala, že může monetární podmínky ještě utáhnout, přestože by první uvolnění metaforicky pomalu klepalo na dveře.
Přecenění vývoje sazeb mělo vliv i na britskou libru, která ztratila potenciální budoucí výnosy. Britská měna po zveřejnění inflace ztratila vůči euru zhruba 0,6 % své hodnoty, kdy se středový kurz posunul z 0,8620 nad 0,8665 EURGBP. Následná korekce umazala část librových ztrát. Podobně je na tom i libra vůči dolaru, vůči kterému včera oslabila zhruba o 0,8 %, když se dostala pod 1,2630 GBPUSD. A posun lze vidět i vůči koruně, kde jsme se dostali pod 28,26 GBPCZK. Zároveň klesly i výnosy britských státních dluhopisů. Například výnos desetiletého GILTu klesl o více než 10 bazických bodů.
Dnešní hlavní událostí bude zasedání ČNB, od kterého očekáváme opatrní snížení sazeb o čtvrt procentního bodu. Trh s tímto scénářem již pracuje, dopad na kurz by tak mohl být slabší. Hlavním faktorem doprovodný komentář a rétorika guvernéra Michla.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0953 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,21 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0892 do 1,0994 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,48 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,35 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,35 až 24,60 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,23 do 22,55 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME