Na snížení evropských úrokových sazeb letos nemusí vůbec dojít

Klíčové body

  • Člen Rady guvernérů ECB Holzmann varoval, že snížení sazeb letos není zaručeno.
  • ČNB doufá v hladký proces snižování úroků.
  • Koruna opět testuje zónu 24,70 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Člen Rady guvernérů ECB Robert Holzmann na světovém ekonomickém fóru v Davosu naznačil, že letos vůbec nemusí dojít na snížení úrokových sazeb. Takový scénář by by byl značně odlišný oproti tržnímu očekávání, které pracuje se snížením úroků o více než procentní bod v letošním roce. Dle Holzmanna by k inflaci mohly přispět i geopolitické hrozby. Po konfliktu na Ukrajině a v pásmu Gazy dochází na pirátské útoky v Suezském průplavu, které mohou být předehra k něčemu většímu. ČNB naopak doufá v hladké snižování sazeb, které zahájila na konci minulého roku. Rychlost a intenzita bude vycházet z inflačních dat.

Hrozba přetrvávající inflace může zabránit ECB ve snížení sazeb, pronesl na světovém fóru ve švýcarském Davosu člen ECB Holzmann. Ekonomika eurozóny je relativně slabá. Vzhledem ke konfliktům na Blízkém východě může dojít k narušení dodavatelských řetězců a k tlaku na energie. Řádění Húsíů je hrozbou, která může mít delšího trvání. Může dojít ke zvýšení cen, neměli bychom se tak spoléhat na snížení sazeb, varoval Holzmann.

Inflace se koncem loňského roku dostala relativně blízko k dvouprocentnímu cíli ECB, což vedlo obchodníky ke spekulacím o uvolňování měnové politiky. Obchodníci zaceňují snížení sazeb na přelomu prvního a druhéko kvartálu (březen/duben). Ekonomové se přiklání spíše k červnu. Většina členů Rady guvernérů ECB, která promluvila v posledních dnech, včetně prezidentky Lagardeové, je přesvědčena, že je příliš brzy hovořit o snížení sazeb. Včera to například zopakoval prezident Bundesbanky Joachim Nagel, dle kterého je příliš brzo na diskuzi o snižování sazeb. Tato vyjádření jsou prostředkem, jak korigovat tržní očekávání, ne vždy však mají kýžený dopad, zejména v situaci, kdy je ekonomika slabá a inflace se posouvá směrem k cíli.

Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v minulých dnech uvedla, že centrální banka doufá v hladký proces snižování sazeb. Ceny energií již nejsou takovou hrozbou, jako byly v minulosti, také ceny základního souboru potravin se snížily o několik procent. Dle Zamrazilové cena energií zůstane podobná jako v prosinci a ani u potravin není důvod k růstu cen. Od únorového zasedání ČNB, kde bude představena aktualizovaná prognóza, očekáváme snížení o 25 bodů, přičemž nelze vyloučit některé hlasy pro 50 bodů s ohledem na trend inflace. Předpokládáme, že ke změně o půl procentního bodu by mohlo dojít na březnovém zasedání, pakliže bude potvrzen nad očekávání rychlejší posun inflace směrem k cíli a pokud se ukáže, že lednový efekt byl relativně mírný.

Včerejší státní svátek v USA byl dnem zavřených amerických trhů. Během rána koruna oslabila k hodnotám 24,70 za euro, kde se po zbytek dne ukotvila. Na této zóně se již v minulosti koruna mnohokrát odrazila. Spekulanti teď jistě vyhlíží příležitost při prorazení této rezistence, ke kterém však bude potřeba dostatečně silný impuls.

Dnes ráno budou zveřejněna především data z Evropy. Dozvíme se výši prosincové inflace po revizi v Německu a Itálii, odpoledne také výši jádrové inflace v Polsku. Během londýnské seance mohou být aktivní páry s librou z důvodu oznámení výše nezaměstnanosti. Větší pohyby očekáváme na páru USDCAD vzhledem k oznámení míry inflace v Kanadě.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0920 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,91 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0873 do 1,0994 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,70 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,62 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,64 až 24,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,46 do 22,74 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME

Newsletter