Americký Federální rezervní systém potvrdil stabilitu sazeb v pásmu 5,25-5,5 %. Rada rozhodla jednomyslně. Inflace se od června pohybuje v rozmezí 3-4 %, Fed však věří, že aktuální dezinflační trajektorie se blíží k inflačnímu cíli. Pro americkou centrální banku bude klíčové správné načasování uvolnění měnové politiky, aby tak nejlépe dosáhla i tzv. měkkého přistání.
Fed původně očekával, že ke stlačení inflace k 2% cíli bude potřeba uvolnění na trhu práce a nižší růst HDP pod aktuálním trendem. Aktuální data nicméně ukazují, že tyto podmínky nemusí být striktně splněny. Velkým úkolem pro Fed je správně načasovat první snížení úrokových sazeb. Banka avizovala, že se bude řídit daty. Může tedy podržet sazby na stávající úrovni po delší dobu, nebo je může snižovat i rychleji, pokud to bude potřeba. Podle Jerome Powella není Fed ještě plně přesvědčen, že se inflace udržitelně blíží ke 2 %, i přes příznivá čísla posledních šesti měsíců. Centrální banka nepovažuje za velké riziko potenciální odraz inflace zpět nahoru, spíše vnímá rizika stabilizace cenové hladiny nad inflačním cílem.
Guvernér proto prohlásil, že nečeká první snížení sazeb už na příštím zasedání v březnu, tuto možnost však zcela nevyloučil. Snížení sazeb o 25 bazických bodů na příštím zasedání nyní trhy zaceňují s pravděpodobností kolem 35 %. Ještě koncem minulého roku trhy ohledně březnového zasedání počítaly se snížením o 25 bodů se zhruba 70% pravděpodobností a o 50 bodů se zhruba 10% pravděpodobností. Právě na dalším zasedání v březnu by měl Fed projednávat program kvantitativního utahování. O úpravě QT jsme psali zde.
Tisková konference ve výsledku vyzněla jestřábím stylem. Na to reagovaly zelené bankovky posílením. Dolarový index DXY se dostal přes úroveň 103,80 bodu. Měnový pár EURUSD klesl pod hodnotu 1,0800 dolaru za euro, čímž se americká měna dostala na nejsilnější pozice od poloviny prosince. Oslabily i americké akcie, index S&P 500 včera uzavřel zhruba o 1,6 % pod úterní uzávěrkou.
Stabilitu sazeb dnes potvrdila i Bank of England. Na britských ostrovech je však situace lehce odlišná, členové bankovní rady neměli jednoznačný názor. Šest členů hlasovalo pro stabilitu, dva členové chtěli sazby ještě zvýšit o 25 bazických bodů, jeden člen hlasoval pro uvolnění měnové politiky o 25 bodů. Prosincová meziroční cenová hladina je na úrovni 4 %, Velká Británie je oproti Spojeným státům pozadu v boji proti inflaci. I proto BoE stále nevylučuje variantu, že by se sazby mohly ještě potenciálně o čtvrtinu procentního bodu zvýšit.
Nicméně v průběhu letošního roku by pak úroky měly klesat rychleji, než předpokládala listopadová prognóza. Pokles inflačního očekávání se projevil i v predikci vývoje úrokových sazeb. Z dnešní aktualizované prognózy plyne, že do prosince by se hlavní úroková sazba měla dostat z dnešních 5,25 % až k úrovním v rozmezí 3,75-4 %, zatímco ještě v listopadu banka počítala s mírnějším poklesem pouze na úrovně v rozmezí 4,75-5 %. Libra na rozhodnutí centrální banky reagovala mírným posílením pod úroveň 0,8530 EURGBP, ale následná korekce smazala část librových zisků. Z perspektivy širšího horizontu několika dnů byl tento pohyb skoro zanedbatelný.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView