Sobotní íránský útok na Izrael nezpůsobil výrazné škody. Většinu bojových prostředků izraelská armáda dokázala sestřelit. Nemůže se však situace vyostřit? Trhy tuto geopolitickou událost zatím vzaly s relativním klidem, přestože na akciích tekla krev. Česká koruna a další rizikové měny se zatím drží silnějších pozic. Případná eskalace konfliktu by však s nimi mohla zamávat.
Izraelský akciový index TA-35, který sleduje výkonost 35 největších společností kotovaných na telavivské burze, v neděli otevřel víceméně tam, kde předchozí obchodní den zavřel. Během obchodování sice nabral ztrátu v objemu zhruba 1 %, tu ale dokázal ještě během téhož dne smazat. V pondělí však odepsal zhruba 2 % své hodnoty. Jednalo se o výsledkově nejhorší letošní obchodní den. Už od poloviny listopadu se index drží nad svým dvousetdenními klouzavým průměrem. Od té doby izraelské akcie vynesly přes 7,5 %. Izraelský šekel se v pondělí vůči dolaru pohyboval do strany kolem hodnot 3,75 USDILS.
Americké akcie včera s izraelskými korelovaly. Přestože v pondělí ráno futures naznačovaly růst, který byl potvrzen, když se index S&P500 při otevření burzy začal obchodovat nad hranicí 5150, po zbytek dne akcie nabíraly ztráty. Během obchodních hodin klesl index o více než 2 %. A jak na útoku reagovalo digitální zlato? Nespornou výhodou kryptoměn je fakt, že jsou obchodovány 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Proto jsme u bitcoinu mohli pozorovat tržní reakci bezprostředně po útoku. Poté, co bitcoin v pátek odevzdal zhruba 15 % svých zisků, dokázal se v sobotu večer odrazit z úrovně 61500 BTCUSD až nad úroveň 66000, aby pak v pondělí klesl zpět na nižší úrovně. Index volatility VIX se v pátek dostal na nejvyšší úrovně od října minulého roku.
Ve včerejších ranních hodinách vše nasvědčovalo tomu, že v zájmu obou stran není konflikt eskalovat. Nicméně opačný scénář nemůžeme smést ze stolu. Je možné, že Izrael bude v nějaké formě reagovat, jak již bylo naznačeno během včerejšího večera. Česká koruna se zatím od začátku týdne obchoduje kolem hranice 25,30 za euro, což se dá označit jako už standardní průměrná hladina, u které se česká měna pohybuje od února. Přestože v průběhu roku dle prognóz můžeme očekávat posílení domácí měny měny směrem k 25,00 za euro a dále pod ni, případné vyhrocení geopolitické situace může vést k opačnému scénáři. Případný přesun z rizikovějších aktiv do bezpečných přístavů by v tomto konkrétním případě znamenalo slábnoucí poptávku po koruně a s tím se pojící její oslabení.
Americký dolar v průběhu minulého týdne posiloval. Spouštěčem byla data ohledně inflace, která naznačila, že cenová hladina nemíří přímočaře k 2% cíli. S tím se pojí potřeba držet sazby na vysoké úrovni po delší dobu. Letní termín se posunul na později, trhy nyní zaceňují, že Fed začne sazby snižovat až na podzim. Celkový objem snížení sazby by letos dle krátkých forwardových sazeb měl být kolem 40 bazických bodů. Dolaru na začátku tohoto týdne pomohly i americké maloobchodní tržby. Ty v březnu meziměsíčně klesly z 0,9 % na 0,7 %, nicméně očekávání počítalo s výraznějším posunem na 0,3 %. Zelené bankovky včera posílily k 1,0625 EURUSD, od minulé středy vůči euru zpevnily o více než 2 %. Vůči jenu dolary už dokonce pokořily hranici 154,00 USDJPY.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0612 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,27 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0588 do 1,0702 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,28 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,82 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,25 až 25,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,63 do 23,94 USDCZK.
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView