Nestabilita na Blízkém východě rezonuje na trzích. Velké indexy včera reagovaly zdrženlivě, měnové páry pokračují v trendu. Býčí investoři si na velkých indexech připisují ztráty V pondělí bylo překonáno poslední low na S&P 500, od kterého se utvořilo all time high. Pokud by se mělo jednat o obrat trendu, potřebujeme více dat. Nyní se může jednat pouze o výběr zisků.
Na trhu panuje opatrný optimismus poté, co Izrael a spojenci byli schopni neutralizovat úder bez větších problémů. Ve vzduchu však stále visí otázka, jak Izrael na útok odpoví. Z našeho pohledu bude velmi záležet, zda se do konfliktu více zapojí USA. Pokud ano, pravděpodobně bychom viděli útěk investorů do bezpečných aktiv, jako mohou být v době ekonomické nejistoty a globálních konfliktů švýcarský frank, japonský jen, zlato či americký dolar. Právě dolar jako hlavní světová rezervní měna zažívá v posledních dnech zvýšenou poptávku a od minulého týdne raketově roste. Dolarový index hravě překonal hranici 105,00, kde byla utvořena “equal highs“. Ty dolar hravě vybral a nyní už uzavřel nad hranicí 106,20.
Libra po ranních datech o mzdách a zaměstnanosti vykázala volatilní pohyby, hodinová svíčka však uzavřela pouze mírně short. Nezaměstnanost za únor byla vyšší o 0,2 % a ze předpokladu 4 % nakonec výsledky ukázaly 4,2 %. To poslalo libru dále po medvědím trendu. V londýnské seanci se však úspěšně držela, ale to pouze do otevření amerických trhů, kdy znovu oslabila. Dnešní zpráva o inflaci bude pro Bank of England jistě směrodatnější, uvidíme, jak budou centrální bankéři komunikovat termín k prvnímu snížení sazeb. Zprávy o inflaci nepřijdou pouze z Velké Británie, ale dostaví se také z eurozóny v podobě revize předběžného odhadu. Z tohoto důvodu očekáváme zvýšenou volatilitu na těchto měnách po celý den.
Česká koruna včera mírně posílila proti euru po vyhlášení zpráv o ekonomickém sentimentu ZEW v eurozóně. Ten byl nad očekávání dobrý a optimisticky se zvýšil na 43,9 bodu. Předpoklad byl 37,2 bodu, březnový 33,5. Díky tomu se kurz EURCZK pohyboval včera v průměru okolo 25,25. Korekce se také dočkal pár PLNCZK a SEKCZK, přičemž polský zlotý oslabil až o 1,5 %. K tomu pravděpodobně přispěla i zpráva o polské jádrové meziroční inflaci, která klesla z 5,4 % na 4,6 %.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0625 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,27 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0590 do 1,0682 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,20 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,71 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,15 až 25,28 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,57 do 23,87 USDCZK.
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView