Měnový pár USDJPY od začátku týdne znovu posiluje. Velké ztráty na měnovém páru z minulého týdne jsou nyní pomalu sbírány zpět. Japonsko tak bude muset zakročit proti spekulativním devizovým tahům, jak řekl v úterý nejvyšší vládní diplomat Masato Kanda. To hraje do karet Tokiu v možné intervenci na podporu křehkého jenu. Tuzemská měna zkorigovala na 25 korun za euro a momentálně se drží okolo této zóny. Korekce se dočkává i dolar proti ostatním světovým měnám.
Japonská centrální banka je podezřelá z toho, že utratila více než 58 miliard dolarů, aby mohla srazit kurz USDJPY směrem ke 151,50. Znepokojení na trhu s japonským jenem bylo v minulém týdnu vysoké i přes to, že ve vzduchu již delší dobu lítaly zprávy o možné intervenci či zabrždění takzvaného bull runu na USDJPY. Na měnovém páru dochází tak k nadměrným výkyvům na obě strany, právě v důsledků spekulací a pravděpodobně i zásahů centrální banky. Guvernér BoJ zmínil, že měnové pohyby by mohly mít potenciálně velký dopad na ekonomiku a inflaci.
Dalším překvapením tohoto týdne je růst akciových indexů, kdy na trzích převažovaly spekulace o možné korekci. Ta odstartovala již v druhé polovině dubna, ale ke dnešnímu dnu byla zatím mírná. Největší americký index si odepsal za 14 dní zhruba 5 %, během posledních 4 dnů si ale připsal 3 % zpět. Býci jsou posilněni obnoveným očekáváním, že Fed letos sníží úrokové sazby.
V České republice v březnu výrazně poklesla průmyslová produkce a to o 2,7 %, přičemž konsenzus byl 0,5 %. Tento pokles se připisuje nižší výrobě automobilů. Po zeleném únoru tak šok v březnu přispěl k uzavření prvního kvartálu v průmyslu výrazně pod očekáváním. Za celý rok 2023 průmysl poklesl o 0,8 % a pro letošní rok ekonomové očekávájí růst okolo 1,6 %.
Po prudkém oslabení koruny proti euru a následné křivce do strany se ke konci dubna kurz rozhoupal a prorazil podporu 25,20. Od začátku května si koruna přilepšila a momentálně se usadila na hodnotách 25,00 za euro. Pravděpodobně tomu pomohla tisková konference v minulém týdnu, která se nesla v jestřábím duchu.
Dnes bude nejdůležitější zpráva dne oznámení o výši úrokových sazeb ve Velké Británii. Předpokládá se ponechání sazeb na 5,25% výši. Oznámení bude tradičně následováno projevy představitelů Bank of England. Další výrazné zasedání se bude konat u sousedů v Polsku, kde jsou sazby na 5,75 %.V odpoledních hodinách se pohled investorů obrátí ke zprávě o počtu lidí žádajících o podporu v nezaměstnanosti – takzvané jobless claims, které jistě přinesou do trhu trochu likvidity.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0739 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,63 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0702 do 1,0783 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,01 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,29 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,99 až 25,08 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,20 do 23,40 USDCZK.
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, BEA, MacroMicro, Beth Stanton, Ernie Tedeschi