Špatná inflační čísla pomohla koruně pod 24,80 za euro

Klíčové body

  • Tuzemská inflace v meziročním srovnání vzrostla vysoko nad očekávání z 2 % na 2,9 %.
  • Koruna posílila pod 24,80 za euro a pod 23,00 za dolar.
  • Ve zbytku týdne nás čekají data o evropské i americké inflaci. 
Zdroj: Depositphotos

Inflace je letos v meziročním srovnání nejvyšší. Překvapení směrem vzhůru posílilo korunu o více než půl procenta v průběhu několika desítek minut. Horší inflační čísla totiž naznačují ještě opatrnější monetární politiku. 

Meziroční cenová hladina v dubnu vzrostla z 2 % na 2,9 %. Inflace se tak stále nachází v tolerančním pásmu České národní banky, nicméně meziměsíční růst je mnohem výraznější oproti očekávání. Dle tržního konsensu měla meziroční inflace vzrůst na 2,4 %, podle prognózy ČNB jsme se měli dostat na 2,5 %. Tato čísla nás utvrzují v tom, že zvýšenou inflaci jsme rozhodně zatím nezdolali, přestože se tak v únoru mohlo jevit návratem k 2% cíli. Otázkou zůstává, jestli se dokážeme v průběhu roku udržet v rozmezí 2-3 %, což je základní scénář ČNB. Další růst inflace či její zakořenění na vyšších úrovních je nežádoucí.

Tuzemská centrální banka začátkem května komunikovala větší opatrnost do budoucna a v jarní prognóze posunula křivku očekávané trajektorie úrokových sazeb směrem vzhůru. Očekáváme, že ČNB už na příštím zasedání zmírní tempo snižování sazeb na 25 bodů. Na konci roku by se úroky podle nás měly nacházet na 4 %. V případně zesílení proinflačních rizik nelze zcela vyloučit ještě opatrnější postup centrální banky, která by namísto snižování sazeb o čtvrt procentního bodu na každém dalším zasedání mohla doručit guvernérem Michlem zmiňovanou pauzu. To by poté znamenalo úroky na konci roku nad 4 %, pravděpodobně v pásmu 4, 25-4,5 %.

Inflaci směrem vzhůru nejvíce táhly rostoucí ceny potravin. Ty sice v meziročním srovnání stále zlevňují (o 3,6 %), ale meziměsíčně zdražily o 1,6 %. Na celkové dubnové meziroční inflaci se podíleli 48 bazickými body.  Hned v závěsu jsou zdražující alkoholické nápoje a ceny paliv. Ve spotřebním koši se tento měsíc nenachází žádná položka, která by výrazně táhla cenovou hladinu směrem dolů. Například klesající ceny energií (meziměsíčně o 0,3 %) snížily meziroční inflaci nejvýrazněji ze všech položek o 6 bazických bodů.

Koruna se proti euru poslední měsíc pohybuje v medvědím kanálu. Od svých dubnových maxim posílila o více než 2,5 %. Na apreciaci tuzemské měny se nejvýrazněji podílela výše zmíněná vyšší opatrnost ze strany ČNB. Včerejší zveřejnění inflace mělo výrazný vliv na kurz, které se z úrovní nad 24,90 posunulo k hranici 24,80 EURCZK. Po otestování se koruna dostala na ještě silnější pozice u úrovně 24,77 EURCZK. Koruna je nejsilnější od ledna. Ještě výraznější pohyby byly vidět vůči dolaru, kde koruna skoro bezproblémově prorazila hranici 23,00 USDCZK, a vůči zeleným bankovkám tak za poslední měsíc zpevnila o více než 3,7 %. Přestože může koruna ještě dále posilovat, z krátkodobého hlediska očekáváme (alespoň) mírnou korekci.

Na inflační čísla bude tento týden nabitý. Dnes ráno byla potvrzena německá dubnová inflace na meziroční úrovni 2,2 %. Zítra nás dopoledne čeká Polsko a odpoledne Spojené státy. V pátek přijde završení v podobě zveřejnění inflace z eurozóny. 

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0786 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,25 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0754 do 1,0834 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,79 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,98 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,71 až 24,83 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,84 do 23,09 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter