George Soros a akciové bubliny. Jak do toho zapadá umělá inteligence?

Klíčové body

  • Legendární finančník a spekulant George Soros popsal jev, který ve společenských vědách dostal název „reflexivita“.
  • Reflexivita je základem Sorosova pohledu na svět a finanční trhy.
  • Každá akciová bublina je ve své podstatě projevem reflexivity. V současnosti jde o téma umělé inteligence.
George Soros, zdroj: Depositphotos

Legendární finančník a spekulant George Soros je autorem několika knih, ve kterých popisuje svoji filosofii investování a spekulování. Popisuje jev, který dostal ve společenských vědách název „reflexivita“ a který je základem jeho pohledu na svět a finanční trhy.

Tato teorie spočívá v pozitivní zpětné vazbě, která vzniká mezi dvěma mentálními konstrukty spojenými vzájemnými reakcemi příčiny a následku a vede k postupnému posilování a zakořeňování obou konstruktů. Kromě financí a ekonomie je možno nalézt reflexivitu v politice, sociologii historii. Jako učebnicový příklad uvádí Soros trh s nemovitostmi. Rostoucí ceny lákají kupce, kteří ceny dále zvyšují až do neúnosných výšin, za nimiž následuje krach.

Poslední reflexní nemovitostní bublinu jsme zažili v Číně, kde toto schéma fungovalo desítky let. Co odlišuje reflexivitu od krátkodobého momenta, které známe z finančních trhů, je „story“ nebo „narativ“, který podkresluje cenový vzestup a každé zvýšení činí tento příběh více realistickým a přesvědčivým. Reflexivní vlny trvají dlouhá časová období a jsou schopny hluboce zakořenit v myslích lidí. George Soros vidí v reflexivitě důvod inherentní nestability finančních trhů a ekonomiky obecně.

Každá akciová bublina je ve své podstatě projevem reflexivity. Oblíbené tvrzení finančních poradců, že akcie jenom rostou, je projevem téhož. Zákeřností reflexivity je, že „story“ může mít zdravé jádro, ale pozitivní zpětná vazba vyžene ceny aktiv do tak nesmyslných výšin, že nejsou reálně opodstatněné a tuto pozitivitu degraduje. Narativ však může mít i zkažené jádro a bublina skončí katastrofou, jakou jsme zažili během GFC. Základem Sorosovy investiční teze je, že k tržnímu přestřelení dojde vždy a nejrychlejší a největší zisky lze dosáhnout v okamžiku prozření, kdy se „story“ rozplyne a aktiva zažívají nezadržitelný pád.

Jednoznačnou reflexivní bublinou současnosti je téma umělé inteligence. Pozitivní zpětná vazba mezi cenami AI akcií a komentáři o revolučních změnách je nasnadě. Je zde však malý problém, který ani G. Soros nebyl schopen uspokojivě vyřešit. Neexistuje způsob, jak spolehlivě určit, v jaké fázi bubliny se nacházíme, pokud jsme uvnitř jejího vývoje. Můžeme být na samém jejím vrcholu a ke krachu dojde zítra nebo jsme někde uprostřed procesu a prasknutí je v nedohlednu. Sám Soros a jeho lidé, kteří spekulovali na prasknutí dot.com bubliny na konci tisíciletí, začal prodávat nakrátko příliš brzy a musel své první obchody zavřít se ztrátou. Stejné dilema řešíme i dnes. Pokud věříme, že reflexivita funguje, víme, že k přestřelení AI bubliny nevyhnutně dojde. Co nevíme je, ve které fázi procesu se nacházíme.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0888 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,27 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0850 do 1,0929 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,36 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,29 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,23 až 25,41 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,15 do 23,38 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter