Nejočekávanější událostí tohoto týdne je zasedání ECB ve čtvrtek. Do té doby nám začátek týdne přinesl ne méně důležitou sérii dat ohledně inflace. Světový trend je patrný. Cenové hladiny se přibližují ke svému cíli nebo se na něm už nacházejí. Nicméně výzvou bude udržet zdražování na cílových hodnotách. Aktuálně centrální banky buď sazby postupně snižují, i přesto jsou stále restriktivní, nebo se snaží načasovat začátek uvolňování monetárních podmínek.
Dnes budou zveřejněna finální čísla ohledně červnové inflace v eurozóně. Bude potvrzen pokles o desetinu procentního bodu z 2,6 % na 2,5 %. S posledními „kousky do skládačky“ přišla včera Itálie, kde byla zveřejněna stagnace meziroční cenové hladiny na úrovni 0,8 %. Inflaci táhnou dolů zejména klesající neregulované ceny energií (meziroční pokles o 10,3 %), naopak nejvíce proinflační jsou služby (meziroční zdražení o 4 %). Italská inflace se už od loňského října drží pod hranicí 2 %. Aktuální nastavení evropských sazeb je tedy pro Italy patrně zbytečně restriktivní. Tento příklad prakticky ukazuje velkou nevýhodu sdílení měnové politiky s ostatními státy.
Další červnová inflační čísla byla zveřejněna v Polsku. Podle očekávání meziroční cenová hladina vzrostla z 2,5 % na 2,6 %. Přestože Poláci v březnu byly na 2% inflaci, aktuální inflační tlaky přetrvávají, a i kvůli rizikům zvýšení cen energií se do konce roku očekává další růst cenové hladiny. Přetrvávajícím problémem jsou vysoké ceny v sektoru služeb, proto zůstává meziroční jádrová inflace vysoká. Oproti květnu sice klesla z 3,8 % na 3,6 %, hodnoty to jsou stále vysoké. I proto polská centrální banka drží sazby stabilní a pokles úroků by měl přijít až v roce 2025.
Inflační čísla byla zveřejněna i za Atlantikem, konkrétně v Kanadě. Tamější inflace klesla z 2,9 % na 2,7 %, jádrová inflace ale vzrostla ze 1,8 % na 1,9 %. I proto, že analytici očekávali spíše mírnější pokles celkové cenové hladiny na 2,8 %, kanadský dolar oslabil nad 1,370 za americký dolar. Bank of Canada bude s tímto dezinflační tempem jistě spokojena i v kontextu vývoje posledního roku. Pravděpodobnost druhého snížení sazeb v aktuálním úrokovém cyklu vzrostla na 90 %. Dá se tedy předpokládat, že kanadská centrální banka bude příští týden snižovat úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů.
Krom inflačních čísel by nemělo zapadnout zveřejnění ZEW indexu ekonomického sentimentu. Ten v Německu klesl v červnu ze 47,8 na 41,8 bodu. První letošní pokles indexu byl ještě výraznější oproti očekávaných 42,5 bodu. Euro na zveřejnění těchto čísle nijak nereagovalo. Na pokles měl vliv klesající německý květnový export, nejistota ohledně směřování monetární politiky a také obavy ohledně budoucího dění ve Francii. Růst německého HDP působí od druhého kvartálu 2022 schizofrenicky. Čtvrtletí mírného růstu a mírného poklesu se mezi sebou střídají, technické recesi se zatím Němci vyhýbají.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0900 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,16 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0863 do 1,0940 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,32 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,22 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,24 až 25,42 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,14 do 23,36 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView