Inflace ve Velké Británii měla podle odhadů mírně klesnout, ale zůstala stabilní. Podle všeho za to může americká popová hvězda. Její přítomnost ve Velké Británii zapříčinila růst cen. Cenová hladina se tím pádem (zatím) ustálila na 2% inflačním cíli, nejedná se tedy o žádnou tragédii. Nicméně první snížení úrokových sazeb se tímto vývojem pravděpodobně odsouvá až na podzim.
Červnová inflace ve Velké Británii zůstala v meziročním srovnání na 2% úrovni. Přestože se cenová hladina nachází na cíli už druhý měsíc v řadě, analytici očekávali mírné snížení na 1,9 %. Zboží obecně za poslední rok zlevňovalo (meziročně o 1,4 %), meziroční inflace ve službách se ale stále drží 5,7 % stejně jako v květnu. I to má vliv na vysokou 3,5% meziroční jádrovou inflaci. Velká Británie není jedinou zemí, kde tento problém přetrvává. Proč ale cenová hladina v červnu neklesla, jak se očekávalo? Významný podíl na tom má americká zpěvačka Taylor Swift. Její turné po Evropě sice podpořilo lokální ekonomiky, ale s tím se přirozeně pojí i růst cen. Velká Británie není výjimkou. Nejvyšší cenový nárůst ve spotřebním koši zaujímá položka restaurací a hotelů – ty od května v průměru zdražily o 0,9 %.
Hlavní úroková sazba ve velké Británii je na svém vrcholu 5,25 % už od srpna minulého roku. Bank of England se snaží správně načasovat první snížení sazeb. Přestože ještě před pár dny byla pravděpodobnost snížení v srpnu o 25 bazických bodů zhruba 50 %, po zveřejnění inflačních čísel tato pravděpodobnost klesla na 25 %. Potenciální první uvolnění měnových podmínek v tomto úrokovém cyklu je tedy odsunuto na podzimní měsíce. Do konce roku stále očekáváme dvě snížení, každé po čtvrtině procentního bodu.
Na zveřejnění inflace zareagovala i britská libra, která včera ráno posílila oproti euru o více než 0,25 % a dostala se pod 0,8385 EURGBP. Za letošní rok si britská měna zatím připsala 3 % a aktuálně se obchoduje na nejsilnějších pozicích od léta 2022. V porovnání s českou korunou je librová rally ještě impozantnější z důvodu slábnoucí české měny. Od dubna minulého roku, kdy se středový kurz nacházel pod 26,10 GBPCZK jsme se posunuli o více než 4 koruny za libru výše. Včera se kurz pohyboval nad hranicí 30,10 GBPCZK než v odpoledních hodinách přišel pohyb posilující českou korunu.
Na devizových trzích si můžeme všimnout zajímavých pohybů na měnovém páru amerického dolaru s japonským jenem. Jen se obchodoval na nejslabších úrovních od roku 1986, když se začátkem června přibližoval k hranici 162 jenů za dolar. Dále však Bank of Japan nebyla ochotna kurz pustit. Po zveřejnění americké inflace minulý čtvrtek, která oslabila dolar, se japonská centrální banka na trendu nejprve svezla a poté na devizových trzích intervenovala k dalšímu posílení jenu. Z grafu vyplývá, že další intervence přišla i v pátek, jen koncem minulého týdne uzavřel těsně pod 158 USDJPY. Další pohyb na tomto páru jsme zaznamenali ve středu dopoledne. Jen posílil pod 156,50 USDJPY. Mohlo se jednat o další intervenci, nic ale nebylo potvrzeno. Alternativně se mohlo jednat o uzavření pozic velkých hráčů na trhu, kteří nechtějí jít proti Bank of Japan.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0932 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,78 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0895 do 1,0972 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,27 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,11 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,18 až 25,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,01 do 23,24 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView