V minulém týdnu mne zaujala poznámka kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který prohlásil na adresu tchajwanské vlády, že by měla platit za vojenskou ochranu, kterou poskytují Spojené státy této asijské zemi v jejím dlouholetém sporu o samostatnost na pevninské Číně. Z pohledu Evropana se nejedná o nic nového. Stejné poznámky Donald Trump pronášel coby prezident největší ekonomiky před několika lety směrem k členům NATO. Chápu frustraci, kterou prožívá největší vojenská velmoc vynakládající biliony dolarů na chod a investice do armádní mašinérie, kterou využívají její partneři, kteří šetří na té své a spoléhají se na pomoc mocného spojence. To dozajista není správné a kroky na nápravu jsou již podnikány. Nechci rozebírat politické a vojenské aspekty tohoto sporu, ale podívat se na problém z pohledu finančních trhů.
Není totiž pravda, že USA na současnou situaci doplácejí finančně. Peníze na provoz získává americká armáda ze státního rozpočtu. V současné době Američané udržují vládní deficit ve výši 7 % HDP. Toto číslo je monstrózní a je obrovské i v absolutní hodnotě, jelikož je vytvářeno největší ekonomikou na světě, navíc za současného obchodního deficitu. Jak je možné, že finanční trhy dávno nepotrestaly americkou vládu bondovou krizí, kterou jsme naposled zažili např. ve Velké Británii? Odpověď je jednoduchá. Je to možné díky systému, na jehož základě funguje globální centrální bankovnictví a díky globální roli amerického dolaru jako rezervní měny. Každý deficit je totiž něčí přebytek. Každý dolar, který Američané utratí za dovezené zboží, skončí ve finančním portfoliu některé ze zemí, které do USA exportují. Místní centrální banka tyto dolary investuje, ale v objemech, o kterých se bavíme, existuje pouze jediné aktivum, které je schopno tyto toky absorbovat. Tím aktivem jsou americké státní dluhopisy. Uzavírá se tak kolečko, kdy utracený dolar doputuje zpět do státní kasy amerického ministerstva financí ve formě vydaného vládního dluhopisu.
Kupní síla amerického dolaru, počítáno inflací, se snížila od roku 1945 tak, že jeden dolar z prvního poválečného roku měl osmnáctkrát vyšší hodnotu než ten dnešní. Pokud bychom v roce 1945 vložili jeden dolar do amerických dluhopisů, tak při složeném úročení 3 % p.a. bychom letos měli dolarů pouze deset. Můžeme se přít o výši průměrné inflace a bezrizikové úrokové míry, nicméně hrubý obraz je jasný. Státní dluhopis není dlouhodobým ochranitelem hodnoty. Exportním zemím a jejím centrálním bankám však nevadí, že drží ve svých rezervách dolarové vládní dluhopisy, které ztrácejí kupní sílu. Dostávají za to velmi cenné služby právě ve formě bezpečnosti a partnerství na politické a vojenské úrovni s největší světovou ekonomikou. Jedná se o oboustranně výhodné nastavení.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0885 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,29 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0845 do 1,0919 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,22 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,17 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,12 až 25,31 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,08 do 23,29 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView