I mistr tesař se někdy utne. Tentokrát za to údajně může banka

Klíčové body

  • Příběh o tom, jak kanadský tesař investoval do Tesly, ale nakonec o všechno přišel.
  • Důvody proč investoři Teslu stále drží nemohou být věcné a jsou odrazem vyšinuté investorské psychologie, a Tesla není v tomto ohledu jediná.
  • Dolar po pátečních datech z amerického trhu práce navýšil zisky pod 1,1000 za euro. Spolu s ním rostly i americké výnosy, kde šlo především o střední splatnosti.
Zdroj: Depositphotos

Nemohu si odpustit, abych se nezmínil o zajímavém případu spekulace popsaném novináři ze serveru Bloomberg. Christopher DeVocht, mladý tesař z žijící v Kanadě, se v roce 2019 rozhodl spekulovat s akciemi Tesly. Vedlo se mu opravdu dobře. Investici ve výši 88 tisíce kanadských dolarů zhodnotil na 415 miliónů kanadských dolarů (cca 300 milionů amerických). Pak se karta obrátila a v roce 2022 přišel tesař o všechno kvůli propadu akcií.

Nešťastný tesař se však nesmířil se svou prohrou a snaží se alespoň částečně svalit vinu na svou banku a její wealth management oddělení a poradenskou firmu, která mu pomáhala optimalizovat zdanění výnosů v době, kdy tam ještě nějaké byly. Případ je v počátečním stadiu a nebyly zatím vyneseny žádné verdikty. Dlužno dodat, že článek na serveru nezaujal významné místo a byl zveřejněn téměř „pod čarou“. Ještě před několika lety by to byl námět na film nebo seriál, dnes podobný případ nevyvolá téměř žádné vzrušení.

Tesla je dnes z pohledu spekulanta „mrtvou“ akcií. Oceněna poměrem price-earnings je stále neskutečně předražená, tudíž její potenciál k růstu z perspektivy zisků je nulový. Stávající investoři, kteří drží akcii dlouhodobě, neprodávají, přestože by to bylo racionální rozhodnutí. Čas od času se objeví pokus „nastartovat“ novou spekulaci například svezením se na vlně umělé inteligence nebo autonomního řízení, ale bezvýsledně. Škody na investorské důvěře jsou příliš velké a jedním z jejich viditelných projevů je i případ kanadského tesaře.

P/E ratio neboli poměr zisku vůči ceně má akcie Tesly někde na úrovni 65. Převrácená hodnota tohoto čísla je výnos, který nabízí akcie pro svého dlouhodobého investora. Tento výnos je 1,5 pct p.a. v době, kdy desetiletý americký státní dluhopis nese téměř 4 pct p.a. Důvody, proč investoři tuto akcii stále drží, proto nemohou být věcné a jsou odrazem vyšinuté investorské psychologie, a Tesla není v tomto ohledu jediná. Lidský mozek má neuvěřitelnou schopnost se adaptovat. Něco, co nám včera připadalo jako nelogické a bláznivé, bereme dnes jako samozřejmost. Zprávy o pohádkovém zbohatnutí a následné kompletní ztrátě proto končí pod čarou. Je to málo vzrušující, chceme více…

Dolar po pátečních datech z amerického trhu práce navýšil zisky pod 1,1000 za euro. Spolu s ním rostly i americké výnosy, kde šlo především o střední splatnosti. Proti koruně se silnější dolar projevil posunem nad hranici 23,00. Proti euru byla reakce střídmější. Kurz se obchoduje nad 25,30 koruny za euro. Nevylučujeme, že další pozitivní překvapení u amerických dat nedostanou například desetiletý americký výnos zpět nad hranici 4 %. Kombinace pozitivních překvapení z USA a negativních z Evropy je pak rizikem slabších měn regionu, včetně koruny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0964 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,53 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0946 do 1,1071 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,34 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,11 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,27 až 25,39 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,86 do 23,17 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter