Z hlediska událostí je pro nás určitě zajímavější až druhá polovina tohoto týdne. Vyčkáváme zejména na dnešní večerní zasedání Fedu a zítřejší zasedání ČNB. Přesto vyšlo v úterý zveřejněno několik zajímavých dat. Dle ZEW institutu se ekonomický sentiment v Evropě zlepšuje. Maloobchodní tržby v Americe rostou. Kanadská inflace klesá, což dává Bank of Canada možnost snižovat sazby o něco rychleji.
Podle ZEW institutu se ekonomická situace v Německu nečekaně zlepšila. Index ekonomického sentimentu v prosinci vzrostl ze 7,4 na 15,7 bodu. Přitom byl očekáván další pokles indexu až na 6,8 bodu. Jedním z důvodů zlepšení tohoto indikátoru je konání předčasných voleb v Německu, se kterými je spojené očekávání lepší hospodářské politiky nakloněné k investicím. Dále nelze opomenout také pokles úrokových sazeb (ECB minulý týden snížila úroky o 25 bazických bodů) a předpoklad dalšího uvolňování monetárních podmínek. To se projevilo i v ZEW indexu ekonomického sentimentu celé eurozóny. Index v prosinci vzrostl z 12,5 na 17 bodů, očekáván byl mírný pokles na 12,2 bodu. I vzhledem k tomu, že ECB minulý týden zkorigovala očekávanou trajektorii růstu směrem dolů, jsou tato měkká data dobrou zprávou.
I za Atlantikem jsme se dočkali několika dat. Maloobchodní tržby rostly v listopadu meziměsíčně z 0,5 % na 0,7 %, očekáván byl růst na 0,6 %. Meziročně růst z 2,9 % na 3,8 %. Dolar reagoval mírným posílením, ale během pár minut veškeré zisky smazal posunem zpět nad 1,0500 EURUSD. Zelené bankovky poté oslabily ještě více po zveřejnění dat z průmyslu. Listopadová průmyslová produkce sice vzrostla meziměsíčně z -0,4 % na -0,1 %, očekáván však byl výraznější růst na 0,3 %. Tato čísla na dnešní zasedání Fedu nemají žádný vliv.
Geograficky se posuneme na sever. Včera byla zveřejněna spotřebitelská inflace v Kanadě. Ta v listopadu meziměsíčně stagnovala, meziročně oproti říjnu klesla z 2 % na 1,9 %, mírně pod tržní očekávání. Jádrová inflace meziročně klesla z 1,7 % na 1,6 %. Trhy v tuto chvíli zhruba se 40% pravděpodobností očekávají, že další pokles sazeb na dalším zasedání bude znovu v objemu 50 bazických bodů. Kanadský dolar ze začátku sice na příchozí data nereagoval, v odpoledních hodinách oslabil k hranici 1,0430 USDCAD. Kanadský dolar je vůči tomu americkému nejslabší od března 2020.
Z centrálních bank včera zasedala ta maďarská. Ta potřetí za sebou ponechala sazby beze změny. Inflace v listopadu znovu mírně vzrostla na meziročních 3,7 %, banka tedy ponechává hlavní úrokovou sazbu na restriktivnějších 6,5 %, než se cenová hladina vydá zpět k 2 %. Forint skoro bez reakce. Aktuálně se drží kolem úrovně 410 EURHUF.
Dnes nás čeká poslední letošní zasedání Fedu. Na trzích je zaceněné, že úroky klesnou o další 25 bazických bodů. Důležitější tedy bude rétorika Jerome Powella a případné nastínění dalšího poklesu sazeb. Na prvním zasedání v příštím roce nyní trhy očekávají se zhruba 80 % pravděpodobností úrokovou pauzu (za předpokladu, že dnes úroky klesnou). Zítra nás pak čeká zasedání tuzemské centrální banky. V tomto případě se přikláníme k opatrnosti ČNB a myslíme si, že banka úroky ponechá beze změny. To i přesto, že argumenty pro snížení úroků o další čtvrtinu procentního bodu existují. Případné překvapení může ovlivnit kurz koruny.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0493 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,96 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0452 do 1,0541 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,11 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,93 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,02 až 25,16 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,75 do 24,04 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo