Na měnověpolitická zasedání byl minulý týden opravdu bohatý. Bedlivě jsme sledovali rozhodnutí Fedu – nejdůležitější centrální banky na světě. Vzhledem k naší národnosti nás samozřejmě zajímalo i stanovisko České národní banky. Pro fajnšmekry a ranní ptáčata tu byla Bank of Japan a zaujalo nás i rozhodnutí Swiss National Bank, která překvapivě výrazně uvolnila monetární podmínky. Dá se tedy říct, že zasedání Bank of England tak trochu zapadlo mezi ostatními událostmi. Není vůbec od věci si tuto událost nyní po Vánocích připomenout.
Britská centrální banka minulý týden podle konsensu ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní úroková sazba tudíž zůstala na úrovni 4,75 %. Banka tedy opatrně uvolňuje monetární podmínky, tím že kombinuje úrokové pauzy a poklesy sazeb po 25 bazických bodech.
Banka nechtěla konkrétně komentovat vývoj trajektorie hlavní úrokové sazby v příštím roce. Půjde od zasedání k zasedání, a bude se řídit vždy nejnovějšími daty. Nicméně ze zápisu vyplývá, že se přiklání spíše k variantě sazeb na vyšších úrovních, stejně jako například ve Spojených státech. To ji odlišuje od Evropské centrální banky, kde úrokové sazby budou klesat relativně rapidně. Rozšiřující úrokový diferenciál by tedy mohl libru posílit ještě více. Britská měna vůči té evropské za poslední rok posílila o více než 4,5 %. Argumentem pro tento scénář je znovu rostoucí inflace, která se v listopadu vyšplhala na 2,6 %, a odklonila se tak od cíle banky. Důvodem je vyšší růst mezd a perzistentní inflace v odvětví služeb.
Přestože se Bank of England snaží působit jestřábím způsobem, není to dostatečné k přesvědčení trhů, které situaci vidí v o něco více holubičím stylu. I proto libra po zasedání vůči euru oslabila zhruba o 1 % nad 0,8300 EURGBP. Holubičí signál přineslo rozložení hlasů ve Výboru pro měnovou politiku (MPC). Šest hlasů pro stabilitu sazeb ku třem pro pokles sazeb o čtvrtinu procentního bodu je mnohem těsnější výsledek oproti tržnímu konsensu. Před zasedáním analytici očekávali sedm až osm, hlasů pro stabilitu sazeb. Ke Swati Dhingře, největší holubici z MPC, která hlasovala pro snížení sazeb na každém zasedání od února letošního roku, se nyní připojil i Dave Ramsden a nejnovější člen rady Alan Taylor.
Jenže je britská ekonomika tak robustní jako ta americká? Bank of England by samozřejmě byla nucena snižovat sazby rychleji, pokud by přicházela slabší ekonomická data stejně jako například z eurozóny. A příkladem může být pondělní zveřejnění hospodářského růstu. Ve třetím kvartále britská ekonomika čtvrtletně stagnovala, přestože se očekával mírný růst o 0,1 %. Velká Británie si koncem minulého roku prošla krátkodobou technickou recesí, a znovu s tímto stavem začínat koketovat.
Jestli Bank of England na příštím únorovém zasedání už sazby sníží, nebo je ponechá stabilní, není v tuto chvíli jednoznačné. Trhy nyní očekávají, že centrální banka by v příštím roce mohla úroky snížit o 50 až 75 bazických bodů. Pokud se však ekonomická aktivita zpomalí a v radě převládne více holubičí nálada, úpravy mohou být mnohem výraznější. Velká Británie by se z hlediska monetární politiky vydala spíše „evropskou“ cestou namísto té „americké“. To by určitě odstartovalo výprodej na libře. Měnový pár „cable“ by se mohl posunout pod 1,2400 GBPUSD, neboť by dolar těžil z vyšších výnosů. U eura vůči libře by pak záleželo na výkonu jednotlivých ekonomik. Směřování tohoto měnového páru je tedy do jisté míry nejednoznačné. A za předpokladu, že se trajektorie českých úrokových sazeb v příštím roce neposune výrazně níže, a při slabší britské ekonomice by se libra mohla dostat zpět pod hranici 30,00 korun.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0411 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,14 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0352 do 1,0436 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,12 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 24,13 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,09 až 25,17 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,06 do 24,29 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo