O nás bez nás. Jak reaguje trh na jednání mezi Ruskem a USA?

Klíčové body

  • Trump slovně napadl ukrajinského prezidenta Zelenského.
  • Jenu se dařilo, euro slábne.
  • V Británii se zvedla inflace, měna oslabovala.
Zdroj: Depositphotos

Finanční trhy pečlivě analyzují důsledky rozhovorů mezi Ruskem a Spojenými státy. Euro oslabilo. Tento vývoj souvisí s rostoucím izolacionismem amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči evropským spojencům. Jelikož je stále prostor pro započítání celních rizik do kurzu EUR/USD. Skepse na trzích probíhá. Dokud trh nebude mít ve clech jasno, nečekáme paritu ani velké posílení eura.

Dolar v předešlých dnech lehce posiloval, ale obchodování nahrává více japonskému jenu a měnám Oceánie. Trh upíná svůj zrak k možnému příměří na Ukrajině a jak probíhá jednání mezi Ruskem a USA. Trump ostře vyjádřil proti hlavě Ukrajiny, když Zelensky hovořil o absenci zástupců Ukrajiny při vyjednávání. Doufáme tak, že nedojde k opakování historie a nebudou o území suverénního státu rozhodovat jiné mocnosti bez přítomnosti jejího zástupce.

Dolaru pomohlo oslabování amerických státních dluhopisů, ale progres není příliš velký. Mohl by mu pomoci jestřábí tón z Fedu zmiňující delší úrokovou pauzu. Fed Mintes v tomto ohledu přinesly jen potřebu čekat na další data. Uvalení cel na EU pořád nepřišlo, trh již hrozbu zaceňoval při Trumpově kampani. Na EURUSD došlo k ochlazení, ale stále je velké riziko posílení dolaru proti euru. Část analytiků již od scénáře parity ustoupilo, pravděpodobně z důvodu neprůhledného jednání hlavy Spojených státu amerických.

Růst německého indexu ZEW naznačil zlepšení investorského sentimentu, pravděpodobně v očekávání příznivých změn v německé politice. Nicméně to neodráží skutečný obrat v růstových vyhlídkách. Euro stále reaguje na geopolitické faktory, zejména na dopady rozhovorů mezi Ruskem a USA. Začínají se objevovat známky podprůměrného výkonu evropských měn, což může být zesíleno Trumpovým pragmatickým přístupem k NATO a jeho evropským spojencům.

Včerejší britská inflační data měla na libru jen minimální dopad. Lednová meziroční inflace dosáhla 3,0 %, tj. mírně nad očekáváním, které bylo 2,8 %. Růst byl tažen především nečekaným zdražením potravin. Libra tak reagovala nejdřív pozitivně, následně během dne ale oslabila. Pro investory tak vcelku velká odchylka od odhadů nebyla přesvědčující k většímu investování v librách. Pravděpodobně to odkazuje na spekulace o možném uvolňování politiky Bank of England, což by mělo za následek oslabení libry, která si v minulém roce vedla nadmíru dobře.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0431 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,94 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0379 do 1,0488 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,12 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 24,08 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,06 až 25,18 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,91 do 24,25 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter