Jednomu tématu z minulého týdne se nedá vyhnout, i kdyby se člověk snažil sebevíce. Je jím neuskutečněný podpis smlouvy o minerálech mezi Ukrajinou a Spojenými státy, ke kterému mělo dojít v pátek ve Washingtonu. Prezident Zelenskyj byl potupně vyhozen z Bílého domu bez jakékoliv záruky na pokračování vojenské pomoci ze strany USA a za nadšeného skandování MAGA davu na sociálních sítích. Prezident Trump si připsal značné politické body na domácí scéně a hlava válkou zmítaného státu se vydala do Londýna na summit evropských leadrů, kteří se chtě nechtě budou muset pustit do řešení velmi nestabilní situace nedaleko východní hranice Evropské unie. Jakým způsobem se propíše tato událost do finančních a akciových trhů?
V dané situaci je třeba si uvědomit, že reakce může být posuzována z několika velmi odlišných perspektiv. První je pohled domácího amerického investora, pro kterého pátek znamenal velmi pozitivní krok směrem k finančnímu zdraví země. Stát nebude nadále zbytečně utrácet peníze ve vojenském konfliktu vedeném tisíce kilometrů od amerických hranic, státní finance se mohou dostat do rovnováhy a peníze poplatníků využity na bohulibější domácí účely (alespoň zdánlivě). Druhou perspektivou je pohled Evropana, pro kterého se tímto krokem hroutí dlouholeté mezinárodní politické uspořádání, navíc v době, kdy se na jeho hranicích odehrává vojenský konflikt hrozící eskalací. To již není tak příjemný a pozitivní obrázek, jako ten předchozí.
Pro jednotlivé části finančního trhu budou mít výše jmenované faktory větší či menší závažnost. Akciové trhy, zejména ten americký, nezaznamenají pravděpodobně žádné větší změny v chování. Závěr pátečního obchodování vyzněl bez ohledu na okolnosti neutrálně a aktivity nebudou politickým chaosem ovlivněny. Paradoxně, euforie jisté části obyvatelstva Spojených států vyvolaná nekompromisním postojem k vojenské intervenci na Ukrajině může spustit akciovou rally. Kde by se mohla objevit zvýšená volatilita, jsou měnové trhy. Americký dolar by mohl zůstat na silnějších úrovních. Nejvíce napjatá je situace na měnovém páru EURUSD.
Právě tento pár odstartoval nový týden posílením evropské měny zpět nad hranici 1,0400 EURUSD. Stalo se tak poté, když prezident Zelenskyj uvedl, že je připraven podepsat dohodu o nerostných surovinách. Doufá přitom, že Spojené státy jsou také připraveny. Tento výrok by na začátku obchodování mohl podpořit zejména evropské trhy. Dalším tématem, které budou trhy tento týden sledovat, budou americká cla na Mexiko a Kanadu, kde Trump stanovil hraniční termín 4. března. V pátek nás pak čekají data z amerického trhu práce.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0415 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 107,21 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0364 do 1,0470 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,09 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 24,08 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,97 až 25,17 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,91 do 24,22 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo