Prezident Trump zavedl nejpřísnější americká cla za posledních sto let. Gradování Trumpovy kampaně znervóznilo investory, kteří považují obchodní válku za riziko pomalého růstu a vyšších cen v nejsilnější ekonomice světa. Trh netrpělivě vyhlížel rozhodnutí týkající se cel. Přes den se dala atmosféra doslova krájet. Futures kontrakty od začátku asijské seance vykazovaly pokles, na to navázal i dnešek, kdy se futures amerických indexů dostaly na nejnižší hodnoty za poslední dobu. Po Trumpově zásahu ztratily přes 3 %.
Středa 2.4.2025, možná historický den, o kterém se bude hovořit. Možná den, kdy se spustil další obrovský výprodej na trzích podobných rozměrů jako černá labuť za covidu. Možná pouze krátká korekce, jak tomu bývá. Jedno je však jasné, Trump rozhodně koná a zavádí novou vlnu cel. Jeho cíl je zvýšit daňové příjmy, podpořit přesun výroby zpět do USA a potrestat země, které jeho slov podváděly USA v obchodním vztahu.
Trump zavedl 10 % na veškerý dovoz, některé země však mají sazby vyšší. Na Čínu uvalil 34 % (celkem tedy 54 %), EU 20 %, Japonsko 24 %. Nejvyšší clo bylo uvaleno na Vietnam a Kambodžu, kde asijské země dostaly 46 % a 49 %. Ceny v USA tak porostou, protože většinu dovozu nelze nahradit domácí produkcí. Zvýšené náklady pravděpodobně sníží ziskovost firem a kupní sílu domácností. Výroba v USA je velmi drahá a logiku přesunu může mít až pouze u automatizovaných sektorů, které jsou na změnu připraveny. Rána, která působí bolest USA, už proběhla. Dlouhodobý zisk, pro který to Trump dělá, je však nejistý.
Cenový dopad na spotřebitele rozhodně přijde. Tarify zdraží život každého Američana, především nízkopříjmové domácnosti. Spekulace s recipročními cly v reakci na ta včerejší, která zavedou ostatní země světa, jsou rizikem pro americké vývozce. Jako příklad si můžeme uvést bojkot amerického zboží a služeb Kanadou.
Reakce mezinárodních trhů byla negativní stejně jako těch amerických. Asijské trhy zaznamenaly výrazné poklesy v obavách z eskalace obchodních sporů. Evropské trhy, zejména podniky automobilového průmyslu, rovněž čelily ztrátám, ať už z důvodu obav nových cel, tak již z potvrzených. Celkově vzato, oznámení nových cel vedlo k výrazným turbulencím na finančních trzích, kde se investoři obávají negativních dopadů na globální ekonomiku a obchod. Zlato dosahuje nových maxim a je tradičně bezpečným přístavem.
Trhy na nic nečekají, některé páry otevřely s gapem, takzvanou mezerou mezi zavírací cenou přechozího dne a otevírací cenou nového dne. Americký dolar oslabil, spolu s ním i dolar kanadský. Pouze za asijskou seanci. Před otevřením obchodního dne v Evropě, oslabil dolar téměř o 1 %. Euru se dařilo, velkou roli ale hrálo oslabení dolaru. Nejvíce zasažený pár byl USDJPY, který se propadl za několik prvních obchodních hodin již o 1,5 %. Dolar slábnul i proti koruně, ještě před otevření obchodního dne se dolar propadl téměř o procento a obchoduje se hluboko pod kurzem 23,00 USDCZK.
Ve chvíli, kdy jsou dnes všechny oči upřeny na Ameriku, můžeme zmínit další velké plánované kroky amerického prezidenta. Bílý dům připravuje predikci nákladů, které budou potřebné k ovládnutí Grónska. Grónsko patří mezi geograficky strategické území z důvodu blízkosti Severního ledového oceánu, který se jeví do budoucna jako významná námořní trasa mezinárodního obchodu. Rostoucí vliv Ruska a Číny v oblasti více umocňuje americký zájem. To potvrdil i Donald Trump po schůzce s finským prezidentem, kdy v rámci upevňování vztahů mezi Finskem a USA má dojít k nákupů velkého počtu ledoborců.
Kromě oznámení cel se nacházíme v období na přelomu dvou kvartálů, co může taky výrazně přispívat k volatilitě a nejistotě na trzích. Na konci týdne přijdou nejočekávanější měsíční výsledky z amerického trhu práce. Očekává se nižší číslo nově vytvořeních pracovních míst, jako tomu bylo v únoru, což může být předzvěstí slabšího trhu práce, a spolu s nově zavedenými tarify oslabení dolaru.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0980 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,49 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0895 do 1,1050 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,02 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,79 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,92 až 25,10 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,66 do 22,91 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo