Americký ministr financí Scott Bessent se v posledních týdnech profiluje jako nekonvenční myslitel, jehož návrhy mají schopnost překvapit i nejodvážnější finančníky z Wall Street. Jeho nejnovější brainchild – vydávání stablecoinů americkými bankami za účelem zvýšení poptávky po státních dluhopisech – je mistrovským kouskem kreativního účetnictví. Jedná se o trochu zoufalý pokus nalézt kupce pro americký dluh prostřednictvím instrumentů, jejichž stabilita je přinejmenším diskutabilní. Zavedená kryptoaktiva, zejména Bitcoin, však zažívají euforické období. Jednak díky neutuchajícímu tištění peněz a přízni americké vlády a prezidenta Donalda Trumpa.
Tento krok reprezentuje definitivní rozchod s tradičními republikánskými hodnotami fiskální odpovědnosti. Zatímco dříve konzervativci kázali o nutnosti vyrovnaných rozpočtů a ořezávání veřejných výdajů, Bessent otevřeně přiznává, že jediným řešením dluhové krize je její ignorování. „Big beautiful bill“ má v průběhu dekády navýšit deficit o další tři bilióny dolarů a program DOGE, jehož dosaženým úsporám chybí na konci několik nul, je pouhý kosmetický zákrok na těle gigantického fiskálního pacienta.
Paradoxně se tak naplňuje předpověď, že Donald Trump bude ještě horším hospodářem než jeho demokratičtí předchůdci. Zatímco demokraté alespoň neskrývali své sklony k deficitnímu financování sociálních programů, republikáni pod Trumpovým vedením maskovali opuštění i posledních zbytky fiskálního konzervatismu pokryteckým voláním po utahování opasků. Místo bolestivých reforem zvažují cestu nejmenšího odporu – monetizaci dluhu prostřednictvím sofistikovaných finančních nástrojů.
Bessent tak pokračuje v linii započaté jeho předchůdkyní Janet Yellen, která zanechala strukturu splatností státního dluhu v katastrofálním stavu. Čtvrtina veškerého amerického dluhu musí být refinancována během roku 2025, což vytváří ideální prostředí pro finanční experimenty typu stablecoinové alchymie.
Výsledkem je situace, kdy se tradiční republikánská rétorika o fiskální odpovědnosti stává prázdnou frází. Američtí politici, ostatně jako politici obecně, mají shodnou jednu vlastnost schopnost utrácet peníze a řešení problémů odkládat tak dlouho, dokud nezpůsobí krizi. Bessent svými návrhy potvrzuje, že krátká perioda pokusu o fiskální konsolidaci definitivně skončila a nastupuje doba kreativních finančních konstrukcí, jejichž dlouhodobé dopady zatím nikdo nedokáže předvídat. Američané své dluhy zaplatí natištěnými penězi, avšak důsledky nebudou pěkné.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1407 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,80 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1379 do 1,1442 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,84 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 21,77 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,78 až 24,93 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,63 do 21,90 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo