Ze středečního slyšení ministra financí Scotta Bessenta bych rád vytrhnul jednu signifikantní větu. Na otázku poslanců o tom, proč navrhuje prodloužit daňové úlevy zavedené v prvním volebním období prezidentem Trumpem, odpověděl, že kdyby tak neučinil, čekalo by Spojené státy něco mnohem horšího, než útlum po velké finanční krizi v roce 2009. Přes veškeré mediální proklamace a šermování citáty Miltona Friedmana, nemá nakonec ani Trumpova vláda odvahu stáhnout natištěné kovidové dolary, které cirkulují globálním finančním systémem, vyvolávají poptávkovou inflaci, politický chaos a nestabilitu. Ať vědomě nebo díky okolnostem se Scott Bessent zařadil po bok své předchůdkyně Janet Yellen.
Sled událostí po volebním vítězství pomalu ale jistě ukazuje, že zázračné recepty prezidenta Trumpa ztrácejí svůj lesk, když při jednotlivých pokusech o realizaci narážejí na tvrdou realitu. Pozitivem je americký pragmatismus. Velmi přesně reflektuje situaci země a chápe její silné a slabé stránky. Deindustrializace zašla příliš daleko, na druhou stranu náskok v technologickém sektoru je pořád dostatečný, stejně jako síla finančního sektoru, který je dominantní na globální úrovni. Probíhá inventura žetonů na hracím stole a USA z ní vycházejí stále velmi dobře, jako hráč, který jich má největší hromádku. Zmenšila se v porovnání se soupeři, ale je zdaleka největší.
Druhá půle týdne se nese ve znamení oslabujícího dolaru a pozitivní americké inflace. Aukce třicetiletých amerických treasuries dopadla velmi dobře, přestože se trh obával slabé poptávky od zahraničních institucionálních investorů. Žádné nepříjemné překvapení se nekonalo. Euro překročilo po dlouhé době hranici 1.16 proti dolaru a 166 vůči japonskému jenu. Posilování eura se jeví jako velmi pravděpodobný scénář vývoje v následujících letech. Velmi slušné zisky nabraly také aktiva mající za účel konzervaci hodnoty v dlouhodobém horizontu, kterými jsou drahé kovy a bitcoin. Vedle zlata začaly růst ceny stříbra a platiny. Krásný velký americký rozpočet, který nenechává nikoho na pochybách, že tištění peněz se jen tak nezastaví, podporuje ceny těchto aktiv. V tichosti se propadl pod silnou úroveň podpory 25 také kurz EUR/CZK. Mohlo by jít o krátkodobý úlet, avšak zdá se, že posilování koruny je trvalejšího rázu stejně, jako posilování eura.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1594 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,28 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1536 do 1,1652 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,79 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 21,38 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,75 až 24,82 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,26 do 21,50 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo, CNBC