Blíží se doba, kdy nám banky začnou platit férovou cenu na dolarových depozitech?

Klíčové body

  • Domácí banky neplatí férovou cenu na cizoměnových depozitech
  • Trh s eurodolary nestojí na pevných základech
  • Dolarové stablecoiny by mohly rozvrátit status quo a vkladatelům přinést vyšší sazby
Zdroj: Depositphotos

Všichni známe ten pocit bezmoci. Máme na účtech nezanedbatelné zůstatky v cizí měně (dolary, eura). V médiích si přečteme, že americká centrální banka platí na krátkodobých depozitech přes čtyři procenta. Když se snažíme najít na elektronických bankovních platformách instrument peněžního trhu, do kterého bychom mohli tyto prostředky investovat, nenalezneme žádnou nabídku.

Když zavoláme na telefonní linku a proklikáme se přes neužitečné odpovědi chatbota k lidskému operátorovi a položíme mu stejnou otázku, pošle nás většinou za privátním bankéřem. Pokud máme dostatečně velký účet, aby s námi tento úředník vůbec ztrácel čas, nabídne nám pravděpodobně nějaký strukturovaný produkt, který sice nese úrok vyšší než produkty peněžního trhu, ale zároveň v sobě má obsaženo riziko. Většinou je součástí takového depozita prodaná opce, která může způsobit, že na konci dostaneme vyplacenu jistinu v jiné měně, než jsme ukládali a překvapivě konverzní kurz, který byl použit, bude podezřele nevýhodný. Privátní bankéř vám vysvětlí, že jste byli na tuto možnost upozorněni a že jakékoliv nadstandardní výnosy musí být nutně spojeny s rizikem, přičemž pomlčí o tom, jakou marži si na vás banka naúčtovala. Vám zůstává pachuť z toho, že kdybyste dostali zaplacenu férovou sazbu z peněžního trhu, taková rizika byste nikdy nepodstoupili.

Trh s úvěry a depozity v jiné než domácí měně je mírně řečeno obskurní záležitost. V žádném případě nemáte zaručeno, že na úvěr, který jste poskytli jako banka klientovi v cizí měně, najdete patřičné financování. Centrální banky poskytují likviditu pouze v domácích měnách, cizí měny si musí každý bankovní dům sehnat vlastními silami, většinou na mezibankovním trhu nebo od svých klientů. V devadesáti devíti celých devadesáti devíti procentech času to není problém. Mohou však nastat případy, zejména v dobách finančních krizí, kdy tomu tak není. V konkrétní rovině zde máme obchodování s dolarovými depozity a úvěry (tzv. eurodolary). S tímto trhem je například spojen cyklický jev, kdy se z nejrůznějších příčin zvedá úrok na mezibankovních půjčkách. Což ukazuje na jeho zranitelnost.

Genius act, který nedávno schválil Americký parlament, umožňuje vydávat komerčním institucím tzv. stablecoiny. Jedná se o kryptoaktiva pevně navázaná na americký dolar a která si bude moci pořídit téměř každý obyvatel zeměkoule několika údery na klávesnici, či prostřednictvím mobilní aplikace. Pokud tyto coiny ponesou úrok srovnatelný s reposazbou Fedu, budou okamžitou konkurencí termínovaných vkladů, vedených u zahraničních i domácích institucí. Místo otravného rozhovoru s privátním bankéřem si během několika minut budete moci uložit prostředky například u banky J.P.Morgan aniž u ní budete mít otevřen účet. Toto nejen přinutí evropské banky platit svým klientům férovou cenu na depozitech, ale mohlo by také způsobit nemalé potíže při financování dlouhodobých úvěrů, které tyto banky poskytují v dolarech. Přidejme k tomu ještě předsedu Fedu, který nebude ochoten swapovat dolary za eura tak ochotně, jako tomu bylo za dosavadních vedení a slušné finanční problémy jsou na obzoru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1743 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,69 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1672 do 1,1776 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,55 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 20,91 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,51 až 24,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 20,83 do 21,03 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, Yahoo Finance

Newsletter