Akciová houpačka General Motors

Ve výčtu horkých velkých firem, které se v tuto chvíli vyplatí sledovat, je nepochybně General Motors. Jedna z největších automobilek světa o sobě dala vědět na konci listopadu, kdy zveřejnila své plány propustit desetitisíce zaměstnanců. Akciový titul na to reagoval pětiprocentním nárůstem, aby se o několik dní poté propadl i pod původní hodnotu. Jak to s ikonickou americkou korporací vypadá nyní?

Zásadní milník pro ECB i ČNB. Prosinec 2018

Pro Evropskou centrální banku končí po zhruba čtyřech letech jedna éra. Mario Draghi a spol. v prosinci ukončí kvantitativní uvolňování (QE). Programem nákupu dluhopisů banka několik let podporovala inflaci a hospodářský růst v eurozóně. Česká ekonomika je s eurozónou obchodně i finančně silně propojená. Jaké jsou ohlasy?

Do důchodu bez úspor aneb Křik a pláč penzijních fondů

Lidé stále častěji odcházejí do důchodu bez finančních úspor. Mladší generace si pak čím dál tím méně spoří. Fakt, že svět bude brzy čelit financování důchodů několika stovkám milionů lidí navíc oproti současnosti, tedy rozhodně není příjemným zjištěním. Vedoucí investičního fondu Russell Investments, který spravuje aktiva v hodnotě 287 miliard dolarů, Michelle Seitzová pro Financial Times (FT) uvedla, že právě výše zmíněné je hlavní existenční hrozbou pro penzijní fondy.

Africký boj s línými učiteli? Nahradí je aplikace

Podle výzkumu Světové banky polovinu vyučovacích hodin v zemích subsaharské Afriky učitelé absentují. Ti, kteří jsou přítomni, jsou pak často nekvalifikovaní. Přitom existují způsoby, jak pomocí technologií částečně nahradit neschopnost učitele látku vysvětlit. Například v Keni se více než 3 miliony dětí učí podle aplikace, která navíc přijde vládu pouze na čtyři dolary na osobu ročně.

Optimismus je stále cítit, i přesto z ECB vylétlo pár holubic

Evropská centrální banka se drží svého plánu. Potvrdilo to dnešní oznámení konce programu kvantitativního uvolňování. Byť jde o první krůček směrem k normalizaci měnové politiky ECB, její podstata zůstává stále silně akomodativní. Celkově lze říci, že optimismus centrální bance přetrval, avšak i přesto bylo možné spatřit pár holubic.

Prospěšné i prokleté aneb Když o lidech rozhodují algoritmy

Technologie, digitalizace, automatizace jsou slova, která jsou svatým grálem všech vyspělých ekonomik současnosti. Občas však zapomínáme, že ne všechny technologie jsou dokonalé. Chyby v algoritmech státních úřadů mohou měnit životy, a to často k horšímu. Mohou vymazat lidi ze seznamu voličů, označit firmy jako nevhodné nebo obvinit rodiče, že zanedbávají děti, to vše na základě chybně naprogramované technologie.

Další články

Právě se stalo

Další zprávy

Nejčtenější

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.