Načítat příspěvky po

Koruna by mohla být ještě silnější než teď

Česká národní banka ponechala dle očekávání sazby beze změny a zůstává připravena bránit korunu proti nadměrným výkyvům. Silný kurz centrální banka vítá, jelikož působí protiinflačně. Česká měna by dokonce mohla být ještě silnější než teď, uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

Jak se stát úspěšným traderem?

Trading je proces nákupu a prodeje finančních instrumentů, jako jsou akcie, komodity, měny a další, s cílem vydělat na cenových rozdílech. Ve zkratce to znamená, že trader nakupuje aktivum za nižší cenu a prodává ho za vyšší cenu. Jaké jsou klíčové faktory úspěchy? A jak jednotlivé instrumenty analyzovat? 

Čínské banky už tuto „show“ zažily

Pády bank a nouzové záchranné akce v USA a Evropě přiměly investory do...

Krach bank oslabil korunu, která ale zůstává silná

Koruna je z historického pohledu stále velmi silná, a to hned proti několika zahraničním měnám. Nákup eura se pohybuje pod 23,70 a dolar koupíte za méně než 22 korun. Česká měna, přestože se řadí mezi rizikové, zůstává silná i v době problémů v bankovním sektoru. To neznamená, že na krach Silicon Valley Bank a problémy dalších nereagovala.

Češi občas riskují až příliš. Přitom stačí porozumět tomu, do čeho investujete

Český investor už nemusí být až tak konzervativní. Naopak se ukazuje, že...

Co zaznělo na XTB Online trading konferenci 2023?

Tuto sobotu proběhla jedna ze dvou XTB konferencí tohoto roku. Jarní akce se jako vždy soustředila primárně na trading a krátkodobé obchodování. Kromě tradingu se ale řešil i vývoj ekonomiky z makro hlediska a další témata. Z celé akce je dostupný záznam i s bonusovými materiály, konferenci je tedy možné bez problému zhlédnout i zpětně.

čnBlog: Proč Češi omezují svoji spotřebu nejvíce v Evropě?

Poslední rok a půl proto vstoupil do české ekonomické historie jako období extrémního vzedmutí cenové hladiny. Domácnosti začaly mít právě v tomto období hlouběji do kapsy, přičemž takřka nepřetržitý pokles jejich výdajů dosáhl od poloviny roku 2021 do třetího čtvrtletí 2022 v kumulovaném vyjádření téměř 6 %. Čím byl tento vývoj způsoben?

Dolar může oslabit. Korunu ovlivní rétorika ČNB

Ekonomický sentiment německých podnikatelů se v břenu zlepšil výrazně nad očekávání. Zdá se, že hrozba bankovní krize Němce moc netrápí a zůstávají optimističtí. Přestože byla v pondělí situace ohledně evropských bank klidnější, stále nelze vyloučit, že se neotočí. Americký dolar může dlouhodobě dále oslabovat. Velkou roli může hrát změna rétoriky Fedu a fakt, že americké sazby nejspíše budou na svém vrcholu.

Poslední odstavená elektrárna za sebou zhasne. Oprášíme petrolejky?

Poslední za sebou zhasne. Tento aforismus měl v dobách komunistické totality vyjadřovat chřadnoucí ekonomiku i celou společnost a jediné východisko v odchodu jinam. Nyní ale dostává nový nečekaný rozměr.

Tokenomika: Základní motor přerodu společnosti?

Když se v kryptu mluví o tokenomice, má se obvykle na mysli ekonomický model, který místo s klasickými (fiat) penězi pracuje s tokeny. Co je to token? Token je reprezentace něčeho, která vždy něco zastupuje a k něčemu odkazuje. Pojďme si to jednoduše ukázat na třech příkladech.

Osud akciových portfolií je tím posledním, co leží Fedu a vládě na srdci

Akcioví investoři žijící v domnění, že jsou nejpreferovanější skupinou, budou muset vystřízlivět. Banky jsou ve hledáčku Fedu více, ale jen do té míry, aby nebyly dotčeny vklady klientů. Čekat, že Fed přijde s řešením problému „malých“ bank ve stylu bazooky, je naivní, současný stav mu vyhovuje.

Jak využít současné bankovní krize na finančních trzích?

Bankovní krize, ve které se nyní nacházíme, je vždy těžkým obdobím, kdy se finanční instituce potýkají s problémy, jež mohou vést k omezení jejich činnosti, nebo dokonce k jejich zániku. Taková situace má negativní dopad na celkovou ekonomiku, obchodní prostředí a často i na individuální firmy i fyzické osoby, které jsou pády bank ať už přímo nebo nepřímo zasaženy.

O zákazu ETF, krizi bankovního sektoru a mnohém dalším

Ve finančním sektoru se toho v průběhu března odehrálo opravdu mnoho. Viděli jsme pády bank, zvýšenou volatilitu i rozpaky lokálních investorů týkající se nabídky ETF. Na všechna tato témata jsme se zeptali obchodního ředitele společnosti XTB Vladimíra Holovky. V odpovědích se dozvíte vše, co potřebujete vědět ohledně toho, jak si v současném prostředí vede renomovaný broker.

Za pád burzy FTX může především centralizace

Jedním z důvodů vzniku blockchainu je jeho schopnost obejít se bez centralizovaných prostředníků. Důvody známe všichni. Pokud může CEO zneužít své postavení, učinit špatné rozhodnutí, neplnit své závazky vůči třetím stranám nebo respektovat nařízení které bude v neprospěch uživatelů, je velká šance že k nějakému selhání dříve či později dojde. 

Trh americké centrální bance těžce nevěří

Americká centrální banka dle slov guvernéra Powella se snižováním sazeb letos nepočítá. Trh je opačného názoru. Aktuální úrokové pásmo je podle něj v podstatě konečné, od července již plně zaceňuje snížení o 25 bodů. Do konce roku jsme pak na snížení o 70 bodech. V roce 2024 se dostáváme na osekání o zhruba procentní bod, tedy na úroveň cca 3 %. To jsou dle prognózy hodnoty, kterých má být dosaženo až v roce 2025.

Propouštění v některých oborech nedává smysl. Firmy by raději měly osekat očekávání zisků

Inflace a vysoké ceny energií dopadají nejen na spotřebitele, ale také na společnosti. Ty proto přistupují k různým úsporným opatřením, pětina se dokonce chystá propouštět.

Odešel z Googlu, teď v Praze programuje vlastní hry

Filipa Hráčka znají všichni, kdo pracují s open-source softwarem Flutter nebo Dart. V českém i americkém Googlu strávil celkem 13 let. Po rocích přímo v Sillicon Valley se pak vrátil do Česka. Teď se pod svou značkou Rainded Games věnuje naplno tvorbě her. Jak naprogramovat hru, aby vypadala jako z obrazovky Batmobilu?

Fed mezi Skyllou a Charybdou

Jistě by bylo nemístné popírat tržní logiku, že když jdou sazby nahoru, tak výnosy na stávajícím portfoliu dluhopisů půjdou dolů. Ale asi není namístě odvozovat od toho, že centrální banky by kvůli tomu chtěly, či dokonce měly naordinovat pozvolnější růst sazeb, aby pomohly udržet se v byznysu těm finančním institucím, které mají zjevně nepřiměřenou angažovanost na tento typ aktiv a dostávají se tak do potíží.

Dolar po zasedání Fedu oslabil. Koruna profituje na celé čáře

Fed na svém včerejším zasedání navýšil americké úrokové sazby o 25 bazických bodů. Pokračoval tak ve vytyčeném směřování měnové politiky, a to i přes problémy v americkém, ale i evropském bankovním sektoru. Nové pásmo amerických úrokových sazeb je tak nyní 4,75 až 5 %. Jedná se o nejvyšší úroveň od roku 2007.

Fintech online summit: Jak nastavit portfolio během krize?

Jaký bude vývoj krize v bankovním sektoru? Začal už nový kryptoměnový cyklus? A jaké jsou nejnovější trendy v oblasti decentralizovaných financí a projektů? Tyto a mnoho dalších otázek budou na akci Fintech online summit debatovat top čeští a slovenští odborníci z oblastí investic, krypta, fintechu a umělé inteligence.

Newsletter