Americké výnosy po včerejším poklesu rostou. Dolar zpevnil pod 1,0800 za euro díky silnějšímu poklesu evropských tržních sazeb. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.
Načítat příspěvky po

Rok 2024? Konečná

Společnost Saxo vydává každoroční Šokující předpovědi pro rok 2024. Ty se zaměřují na řadu nepravděpodobných, ale přitom ne zcela doceňovaných událostí, které by v případě, že by k nim opravdu došlo, mohly pořádně rozvířit finanční trhy.

Dolar posílil. Pomohla data i slabé euro

Americký dolar po zveřejnění série pozitivních dat z ekonomiky posiloval. Pomohlo i přecenění výhledu evropských sazeb. Dolarový index během včerejšího obchodního dne posílil nad hranici 104 bodů a zaznamenal tak nejvyšší úroveň za poslední dva týdny.

Nová éra XTB: Investiční plány, úroky z volných prostředků, Frakce

V technologickém sektoru musí firmy neustále inovovat, aby zůstaly relevantní a plnily očekávání svých klientů. I broker XTB si toho je vědom a v průběhu roku 2023 představil hned několik produktových novinek. V tomto článku se podíváme na ty nejzásadnější z nich a přiblížíme, kam chce společnost směřovat v blízké budoucnosti.

Šokující předpovědi: USA zavedou nezdaněné dluhopisy, přichází konec kapitalismu

Americká vláda je ve volebním roce 2024 nucena exponenciálně navyšovat fiskální výdaje, aby ekonomika dál šlapala a nedocházelo ke společenským nepokojům. Kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům i zahraničním investorům, kteří svůj kapitál přesouvají domů, zůstane poptávka po amerických vládních dluhopisech nadále nízká, což si vynutí růst výnosů. V zoufalé snaze normalizovat náklady na výpůjčky osvobodí americká vláda příjem z vládních dluhopisů od daně.

Měnová politika v časech tvrdohlavé inflace

Členka Výkonné rady ECB Isabel Schnabelová měla na konci listopadu přednášku, ve které popsala působení měnové politiky v časech „tvrdohlavé inflace“. Zde je pár hlavních poznatků, které přinesla v době, kdy se inflace postupně posouvá k nižším hodnotám, avšak vyhráno stále ještě není. 

Jaká je koncentrace největších amerických akcií?

Deset největších amerických společností tvoří dnes 31 % tržní kapitalizace všech amerických akcií a 18 % všech světových akcií. Těchto 10 společností má tržní kapitalizaci, která je rovná celému japonskému, britskému, čínskému, francouzskému a kanadskému trhu dohromady. Zcela bezprecedentní.

Kryptoměny znovu rostou. Co můžeme čekat v příštích měsících?

Před rokem, v listopadu 2022, padlo FTX, druhá největší kryptoměnová burza světa. Byl to poslední hřebík do rakve. Bitcoin klesl na cenu 15 tisíc dolarů, svět krypta byl na kolenou. Těžko bychom hledali v tu dobu někoho, kdo očekával, že za pouhých 12 měsíců bude BTC znovu atakovat hranici 40 000 USD, přesto tomu tak je. Je ale toto tempo růstu udržitelné?

Donald Trump na akciových trzích. Mandát číslo dva

V roce 2016 se americká ekonomika nacházela v poměrně slušné kondici. Očekával se spíše negativní vývoj spojený s koncem ekonomického cyklu. Prezidentské volby vyhrál Donald Trump. Akciový index SP500 se nacházel na úrovni 2000, což bylo historické maximum. Trumpovy daňové škrty nedaly ekonomice odpočinout, a ta bez patřičné „údržby“ pokračovala dále v nezměněné síle. Z akciového indexu se stal posléze index úspěšnosti prezidentského úřadu.

Způsobí ropa světovou krizi?

Tento týden po odkladu také zasedal kartel OPEC. Napětí před samotným rozhodnutím kartelu vyšponovalo ceny ropy nejvýše od začátku listopadu. Nakonec se však na trhu stalo “buy the rumor, sell the news”. Proč ani dodatečné produkční škrty nepřesvědčily trh, že ropy může být příští rok velký nedostatek? Může ropa způsobit hlubší krizi?

(Ne)bezpečná sázka na japonský jen? Co čekat od Bank of Japan?

Japonská měna proti dolaru oslabovala i letos. Bank of Japan několikrát upravila cílení výnosové křivky, opakovaně však upozornila, že nejde o předvoj zvýšení sazeb. K tomuto kroku jí schází dostatečně silné potvrzení o udržitelném posunu inflace směrem k cíli. Které faktory sledovat s ohledem na další vývoj jenu? A co čekat od Bank of Japan v příštím roce?

Dolar vrací úder, Evropa krotí inflaci

Inflace v eurozóně v listopadu klesla mnohem více, než bylo očekáváno, a to na 2,4 %. To je nejpomalejší roční tempo od července 2021. Americká inflace z USA měřená indexem výdajů na osobní spotřebu vyšla dle očekávání. Členové OPEC předběžně souhlasili se snížením dodávek, aby podpořili růst ceny ropy, která v posledních týdnech významně klesla.

Rok 2024 bude rokem investic. Dražší peníze donutí investory k pečlivějšímu výběru

Letošním překvapením bylo, jak světové ekonomiky s relativním klidem ustály prudké zvyšování sazeb ze strany hlavních centrálních bank. Zvládly to i trhy, dokonce i na úroky citlivý sektor technologií. Od příštího roku čekejme uvolnění měnověpolitického pole. Pokud bude inflace dál klesat, úrokové sazby klesnou.

Doporučil bych ChatGPT firmám? S velkými výhradami

Celkem 365 dní. Tak dlouho už se veřejnost sžívá s ChatGPT, nejznámějším rozhraním pro velký jazykový model (LLM) na světě. Během prvního roku existence stihl překonat milník 10 miliard návštěv, napsat několik úspěšných seminárních prací a dostat se na obálku magazínu “Time”. 

Zákaz dovozu ruských pohonných hmot je tu. Jak moc zdraží nafta?

ČR, Slovensko i Maďarsko získalo loni od EU výjimku na dovoz ruských ropných produktů díky vnitrozemské poloze států. Výjimka by měla končit příští týden 6. prosince. Zejména u nafty by pak mohl nastat problém, jelikož ČR není soběstačná a dováží podstatnou část ze Slovenska, kde se nafta zpracovává primárně z ruské ropy.

Koruna posiluje. Proti dolaru je nejsilnější od srpna

Nový trend posilující koruny je potvrzen. Tuzemská měna se v úterý a ve středu obchodovala pod úrovní 24,25 EURCZK. Z lokálního maxima v říjnu jde o pokles o více než 40 haléřů. Korunové zisky posledních dnů až týdnů podporuje americký dolar. Ten se v úterý posunul až nad hranici 1,1000 EURUSD, a to po spíše holubičích komentářích Chrise Wallera z Fedu.

Každá firma může využít nástroje AI, pozor ale na technický dluh

Využití umělé inteligence v každodenní práci je v současnosti žhavým tématem, stejně tak hledání, jak vhodně adaptovat velké generativní modely ve firmách a zvýšit tak efektivitu nebo podpořit business.

Kondice české ekonomiky? Žádná sláva, ale postavíme se na nohy

Česká ekonomika na konci roku 2023? Není to žádná sláva, ale měli bychom se postupně stavět na nohy. Doposud jsme patřili mezi země, které jsou přitažlivé pro zahraniční kapitál, máme však řadu oblastí s velkými rezervami, řekl v rozhovoru pro Roklen24 ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

Proč pokles americké inflace vede k oslabení dolaru?

Řada velkých hráčů na finančních trzích v současnosti stahuje část svých dolarových pozic pod tíhou očekáváného poklesu amerických úrokových sazeb. Vzhledem k současnému vývoji americké inflace, trhu práce a dalších klíčových makroekonomických indikátorů lze předpokládat dřívější pokles sazeb. Dřívější, než řada institucí ještě před pár měsíci předpokládala.

Zpátky ke zdrojům!

Pro úspěšnou dekarbonizaci planety je třeba provést zásadní změny. Jednou z nich je přechod od uhlí a ropy k obnovitelným zdrojům energie, což bude vyžadovat inovativní technologie a zvýšené investice do výzkumu a vývoje. Stejně klíčová je potřeba oběhového hospodářství a udržitelných potravinových řetězců. Neméně důležité jsou samotné suroviny a možná udržitelnější řešení, píše analytický tým společnosti Invesco. 

Zlatá příležitost? Proč zlato překonává akcie těžařů?

Vztah mezi spotovou cenou zlata a vývojem akcií těžařů je velmi zajímavý. Většinou měly akcie těžařů tendenci v době růstu cen zlata růst mnohdy i násobně více, v době pádu ceny zlata však také výrazně více padat. Právě tato volatilita je jedním z důvodů, proč ve výsledku ETF na akcie těžařů za zlatem za 1 rok mírně zaostávají.

Právě se stalo

11:00

Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu vzrostli meziměsíčně z revidovaných -0,1 % na 0,1 %, oček. 0,2 %, meziročně růst z -2,9 % na -1,2 %, oček. -1,1 %.

10:42

Kazaks (ECB): Není potřeba snižovat sazby v první polovině 2024. To se může změnit, změní-li se situace. Trajektorie inflace bude hrbolatá.

08:00

Německo: Tovární objednávky v říjnu meziměsíčně klesly z 0,2 % na -3,7 %, oček. 0,2 %, meziročně pokles z -4,3 % na -7,3 %, oček. -3,9 %

07:28

Vujcic (ECB): Snížení sazeb v blízké době neočekávám

Další zprávy

Newsletter