Předzvěst propadu akcií? Měny potenciálně zranitelných ekonomik


10:14 • 11. července 2018

Tagy: Krize, měny, koruna, Akcie

Kurz koruny je do určité míry oprávněně obchodován podobně jako maďarský forint a polský zlotý. Dokud uvidíme v médiích a na Twitteru geopolitické rodeo, koruna bude také volatilní s tendencí k poklesu. A je trochu jedno, jestli jde o nevraživost mezi Evropou a USA, Evropou a Čínou nebo spory v rámci EU.

V politice získávají čím dál více pozornosti destruktivní populisté se sklony ke sporům a vyhrocování situace. Lze tedy čekat spíše zvýšenou nervozitu, tedy dále slábnoucí korunu. Důležité je poznání, že populisté více než jiní politici silně preferují dojem ze situace a krátkodobé výsledky. To je vede k prohlášení o clům, vystoupení z EU nebo o bezhlavém zvyšování výdajů státu. Stopku slábnutí koruny by mohlo dát jedině případné další zvýšení sazeb ze strany ČNB. Do konce prázdnin lze tedy čekat korunu spíše nad 26 proti EUR a 22 proti USD.

Koruna od silné úrovně 17. dubna ztratila proti EUR už více než 70 haléřů (proti dolaru to jsou už dvě koruny). Zatím se to připisuje každoroční repatriaci dividend a stádovému chování zahraničních portfolio managerů, kteří korunu prodávají stejně jako maďarský forint, polský zlotý a trochu také tureckou liru. Neboli má se za to, že trhy jsou v tomto iracionální. Vliv může mít nadále také očekávání růstu dolarových sazeb, které bude rychlejší než u eura. Vyšší dolarové sazby vždy zatraktivní dolarové investice, vč. nákupu dluhopisů před dodatečným rizikem ve formě aktiv v jiných měnách, např. v měnách střední a východní Evropy. Málo se komentuje to, že mimo historicky slabou tureckou liru, argentinské peso a donedávna mexické peso se na historicky nejslabší úrovni pohybuje maďarský forint. Forint je už delší dobu slabší než v době největší paniky v březnu 2009, ale je dokonce slabší než v lednu 2015, kdy stáhl krátkodobě velmi silný švýcarský frank. Já si ovšem myslím, že trhy jsou v dlouhém horizontu vždy racionální.

Všímám si tedy historické souvislosti, kdy v červenci 2008 koruna, zlotý i forint přestaly posilovat a začaly poměrně rychle slábnout. Akcie zatím mnoho neklesaly, krachy globálních finančních institucí na sebe zatím nechaly čekat, mluvilo se o nich spíše málo. Měny střední Evropy předběhly svým propadem ten pozorovaný u indexu DAX o cca dva měsíce. Říkám, že měny potenciálně zranitelných ekonomik klesají jako předzvěst globálních propadů akcií. Toto léto máme nadále mnoho rizik ve světové ekonomice a geopolitice – hrozící obchodní válku, několik rizik v rámci evropské integrace, Deutsche Bank formálně nesplnila stress-test v USA. Tedy spouštěčů může být celá řada a samozřejmě může jít o cokoliv zde nepojmenované. Tato krize bude jiná než krize před 10 lety v tom smyslu, že tehdy se centrální banky snadno domluvily na koordinované akci, která dodala trhu likviditu, tedy důvěru. Letos jsou světové mocnosti a jejich centrální banky ve vzájemném napětí, tedy koordinované akce lze čekat rozhodně v menším rozsahu.

Autorem komentáře je Radim Dohnal, ekonom, capitalinked.com.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.