Fed dnes nepřekvapí. Padl další Trumpův ministr


08:40 • 8. listopadu 2018

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, dolar, EURCZK, EURUSD, USDCZK, USA

Devizové trhy pomalu vstřebaly výsledek amerických voleb, v nichž demokraté ovládli Sněmovnu reprezentantů a republikáni posílili kontrolu nad Senátem. Pozornost se dnes zaměří na zasedání Fedu, výsledek budeme znát ve 20:00, tentokrát ale bez tiskové konference. Trh je z 92 procent přesvědčen o tom, že sazby zůstanou v pásmu 2,00 až 2,25 procenta.

I při absenci tiskové konference je dnes pravděpodobné, že se rétorika amerických centrálních bankéřů nezmění. Co se v září změnilo, byl forward guidance Fedu – vyškrtnut byl termín „akomodativní“ měnová politika. Další zvýšení sazeb má přijít již na zasedání v prosinci, pravděpodobnost jejich růstu je 84 procent. Fed letos zvýšil sazby třikrát.

Kromě voleb přišla z USA včera večer středoevropského času další důležitá zpráva. Ministr spravedlnosti Jeff Sessions na výzvu prezidenta Trumpa rezignoval. Podle demokratů to může ohrozit vyšetřování kauzy ruského vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Nástupce Sessionse by měl Trump oznámit později. Dočasně ho nahradí personální šéf ministerstva Matthew Whitaker. Jmenování nového ministra musí potvrdit Senát, který i nadále ovládají republikáni.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 1,1424 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,26 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1434 do 1,1549 EURUSD.*

Česká měna včera vůči euru stagnovala, kurz se pohyboval zhruba kolem 25,86 EURCZK. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 25,87 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,83 až 25,93 EURCZK a ve dvojici s dolarem od 22,42 do 22,63 USDCZK.*

Na domácí scéně se dozvíme další důležité číslo. Ministerstvo práce a sociálních věcí oznámí míru nezaměstnanosti za říjen. Čeká se pokles na 2,9 procenta za zářijových tří procent. 

Podle ekonoma Roklen Michala Šoltése nenabídne statistika podílu nezaměstnaných žádný nový příběh a udrží se u tří procent. "Nadále tak pokračuje nedostatek pracovních sil, které by mohly zaplnit volná pracovní místa v české ekonomice. V odborných kruzích je patrné, že jak v krátkém, tak i v dlouhodobém horizontu bude muset česká ekonomika přilákat a aktivně zapojit na trh práce ekonomické migranty," doplnil Šoltés. 

Míra nezaměstnanosti se zhruba od letošního května pohybuje na relativně stabilní úrovni kolem tří procent. Letos v dubnu došlo poprvé k tomu, že počet volných pracovních míst převýšil počet nezaměstnaných osob, uvedl Ladislav Kučera, ředitel společnosti HAYS v České republice. "Volná místa v ČR stále přibývají, i když už pomalejším tempem. Nejvíce nedostatkovými sektory z hlediska počtu pracovníků jsou bezesporu všechny obory technické, ať už se jedná o výrobu nebo o pozice IT specialistů," dodal.

"Obzvláště v posledních měsících pozorujeme, jak se české firmy dělí na dva pomyslné tábory. Jeden z nich stále bojuje s nedostatkem zaměstnanců navyšováním mezd – to se týká zejména nekvalifikovaných pracovních míst, podpůrných rolí či obchodně zaměřených pozic. Druhá skupina zaměstnavatelů jsou společnosti, které se pomalu přiblížily pomyslným mzdovým stropům a výrazněji už mzdy zvyšovat nechtějí, nebo jen v případě velmi urgentní potřeby. Tyto firmy se pak zaměřují spíše na revizi systému firemních výhod a benefitů a budování dobrého jména zaměstnavatele na trhu," poznamenal Kučera. Podle něj lze očekávat, že v následujících týdnech míra nezaměstnanosti v důsledku sezónních pracovních míst ještě klesne. 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.