Koruna pod tlakem. Padne 26,00 za euro?

Koruna během tohoto týdne oslabila nad úroveň 25,90 za euro. Psychologická hranice 26,00 za euro je teď sedm haléřů od spotového kurzu. Dočká se domácí měna vzpruhy, nebo naopak ještě dále oslabí?

Jak se zdá, koruna marně hledá potřebný faktor, který by jí pomohl k silnějším hodnotám. Dopady listopadového zvýšení sazeb České národní banky byly minimální, jelikož trh tento krok do kurzu s předstihem zacenil. Ani aktualizovaná prognóza ČNB nepřinesla oproti té předchozí žádné velké změny. Česká měna se tak spíše než na domácích fundamentech veze na vlně nálady globálních trhů, která – obzvláště zaměříme-li se na rozvojové trhy a euro – nebyla zrovna příznivá.

A patrné je to i dnes. Byť říjnové tempo růstu cen skončilo meziročně pod odhadem trhu i ČNB, ukazuje se, že jádrová složka inflace dále posiluje, což je pro budoucí výhled úrokové politiky klíčové. Nepomohl ani zápis z listopadového zasedání bankovní rady ČNB, ve kterém je explicitně uvedeno, že si hned několik centrálních bankéřů v minulém týdnu dovedlo představit hike o velikosti 50 bazických bodů – byť nakonec převážil opatrnější přístup. Vedle toho byla diskutována i výše rovnovážné reálné úrokové sazby, která by teď dle shody centrálních bankéřů neměla být záporná, což však stále je.

Soudě na základě posledních dní, koruna se opravdu více veze na vlně zahraničního dění, což například dnes dobře dokazuje vývoj kurzu oslabující nejen souběžně s eurem, ale i celým regionem střední a východní Evropy, tj. s polským zlotým a maďarským forintem. A právě slabší kurz domácí měny by mohl ČNB „donutit“ k dalšímu zvyšování sazeb – ostatně čeká nás ještě prosincové zasedání. My však nepředpokládáme, že by bankovní rada v příštím měsíci přikročila k letos již šestému hiku (k tomu, aby tak učinila, by musela koruna mnohem výrazněji oslabovat než teď). Tuto představu nakonec potvrdil i sám guvernér ČNB Jiří Rusnok, který dnes uvedl, že v měnové politice není nic urgentního, tudíž příští zvýšení sazeb může klidně počkat na únorové zasedání.

Z hlediska úrokové politiky by tak letošní rok, jak na listopadovém zasedání centrální banky řekl Rusnok, měl být za námi. To však neznamená, že by kurz koruny měl být kdovíjak v klidu. Vedle zahraničních faktorů, jako je brexit, očekávaný další nárůst amerických sazeb či dění kolem italského rozpočtu, nás čeká období, které je spjato s oslabováním domácí měny. Tzv. efekt konce roku je spojen s odvody bank do Rezolučního fondu, do kterého odvádí platby na základě velikosti svých korunových závazků.

S blížícím se závěrem roku se tak domácí banky budou snažit snižovat, resp. nezvyšovat, svou bilanční sumu, což zasáhne především finanční instituce držící nadměrná korunová depozita. Banky v tomto případě zavádějí vysoké poplatky, případně záporné úročení, aby tak subjekty „donutily“ snížit korunová depozita. Výsledkem je obvykle přesun korun do některých korunových aktiv, například státní dluhopisy, či jejich směna za euro, a právě to má za následek, že kurz domácí koruny oslabuje. Jakmile však tento efekt konce roku pomine (při vypořádání T+2 spadá jeho vrchol na čtvrtek 27. prosince), kurz by měl následnou zpětnou konverzí do korun opět začít posilovat.

Pokud se tedy domácí měna bude držet na současných úrovních, prolomení hranice 26,00 za euro je z našeho pohledu dost možná hotová věc. Zaměříme-li se na současnou situaci EURCZK forwardů, postupný posun směrem k slabším hodnotám naznačuje například měsíční instrument, v jehož případě v porovnání se spotovým kurzem vidíme (zatím jen) o zhruba 4,2 haléře slabší hodnoty. Naopak u dvouměsíčního forwardu je již patrný mírný návrat k posilování o velikosti necelých 3,6 haléřů.

Byť do konce letošního roku zbývá více než měsíc, již teď můžeme očekávat pozvolna nastupující efekt konce roku. Pokud k tomu přidáme evidentní citlivost koruny, která je, jak stojí v ČNB Minutes navíc odlišná od zbytku regionu svou „překoupeností“, na zahraniční dění, prolomení hranice 26,00 za euro se v příštích dnech až týdnech opravdu nejeví jako nepravděpodobná událost.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter