Trump a Si Ťin-pching potěšili trhy

Nervozita kolem obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou lehce polevila. Stalo se tak poté, co se americký prezident Donald Trump dohodl se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem na 90denním příměří. Vedle nových jednání, na kterých se oba prezidenti dohodli na summitu zemí G20, Čína souhlasila i se snížením a odstraněním cel na dovoz osobních automobilů z USA či s nákupem amerického zboží z oblasti zemědělství, průmyslu a energetiky. 

Pozitivní naladění na začátku nového týdne rovněž podpořila informace o tom, že Trump v lednu nepřikročí ke spekulovanému navýšení tarifů z 10 % na 25 % uvalených na čínský dovoz do USA v hodnotě 200 miliard dolarů. Vedle americko-čínského jednání byla na summitu vyjádřena podpora reformy Světové obchodní organizace, lídři dvaceti největších ekonomik pak rovněž přislíbili další podporu životního prostředí či spolupráci při řešení uprchlické krize.

Výstup z americko-čínského jednání pomohl během asijského obchodování především australskému a novozélandskému dolaru. Pozitivní nálada se pak projevila i na silnějším euru vůči dolaru s tím, jak se investoři přesouvají směrem k rizikovějším aktivům a měnám.

Co se týče dění v rámci týdne, ze zahraničních dat budeme sledovat várku indexů nákupních manažerů segmentu průmyslu (eurozóna i USA), za Atlantikem poté ve středu zveřejněnou Béžovou knihu Fedu a páteční tvorbu nových pracovních míst mimo zemědělství.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1378 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,79 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1305 do 1,1404 EURUSD.*

Koruna v závěru minulého týdne opět laškovala s hranicí 26,00 za euro. Hlavní událostí byla revize HDP za třetí kvartál, která přinesla zlepšení. Zatímco první odhad ukázal +0,4 % mezikvartálně a +2,3 % meziročně, zpřesněná čísla byla vyšší, a to +0,6 % q/q a 2,4 % y/y. Pozitivně se na tomto výsledku projevila spotřeba a investice, opačně pak působilo oslabení čistého vývozu.

Dnes nás z domácích dat čeká výsledek indexu PMI průmyslu a údaj o státním rozpočtu za listopad. Ve zbytku týdne bude klíčovou událostí zveřejnění vývoje reálných mezd za třetí čtvrtletí (úterý), ve čtvrtek bude reportován maloobchod za říjen a v pátek nás čeká statistický trojboj průmysl, stavebnictví a zahraniční obchod.

Vzhledem k pozitivnímu výstupu ze summitu G20 by se dnes koruna mohla obchodovat mírně silnější. Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,95 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,92 až 25,98 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,75 až 22,94 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter