Trump a Si Ťin-pching potěšili trhy


08:49 • 3. prosince 2018

Tagy: RoklenFx, forex, fx, dolar, euro, koruna, EURCZK, EURUSD, USDCZK

Nervozita kolem obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou lehce polevila. Stalo se tak poté, co se americký prezident Donald Trump dohodl se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem na 90denním příměří. Vedle nových jednání, na kterých se oba prezidenti dohodli na summitu zemí G20, Čína souhlasila i se snížením a odstraněním cel na dovoz osobních automobilů z USA či s nákupem amerického zboží z oblasti zemědělství, průmyslu a energetiky. 

Pozitivní naladění na začátku nového týdne rovněž podpořila informace o tom, že Trump v lednu nepřikročí ke spekulovanému navýšení tarifů z 10 % na 25 % uvalených na čínský dovoz do USA v hodnotě 200 miliard dolarů. Vedle americko-čínského jednání byla na summitu vyjádřena podpora reformy Světové obchodní organizace, lídři dvaceti největších ekonomik pak rovněž přislíbili další podporu životního prostředí či spolupráci při řešení uprchlické krize.

Výstup z americko-čínského jednání pomohl během asijského obchodování především australskému a novozélandskému dolaru. Pozitivní nálada se pak projevila i na silnějším euru vůči dolaru s tím, jak se investoři přesouvají směrem k rizikovějším aktivům a měnám.

Co se týče dění v rámci týdne, ze zahraničních dat budeme sledovat várku indexů nákupních manažerů segmentu průmyslu (eurozóna i USA), za Atlantikem poté ve středu zveřejněnou Béžovou knihu Fedu a páteční tvorbu nových pracovních míst mimo zemědělství.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1378 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,79 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1305 do 1,1404 EURUSD.*

Koruna v závěru minulého týdne opět laškovala s hranicí 26,00 za euro. Hlavní událostí byla revize HDP za třetí kvartál, která přinesla zlepšení. Zatímco první odhad ukázal +0,4 % mezikvartálně a +2,3 % meziročně, zpřesněná čísla byla vyšší, a to +0,6 % q/q a 2,4 % y/y. Pozitivně se na tomto výsledku projevila spotřeba a investice, opačně pak působilo oslabení čistého vývozu.

Dnes nás z domácích dat čeká výsledek indexu PMI průmyslu a údaj o státním rozpočtu za listopad. Ve zbytku týdne bude klíčovou událostí zveřejnění vývoje reálných mezd za třetí čtvrtletí (úterý), ve čtvrtek bude reportován maloobchod za říjen a v pátek nás čeká statistický trojboj průmysl, stavebnictví a zahraniční obchod.

Vzhledem k pozitivnímu výstupu ze summitu G20 by se dnes koruna mohla obchodovat mírně silnější. Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,95 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,92 až 25,98 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,75 až 22,94 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.