Muži nebo ženy. Stát by měl přestat škodit podnikání


17:30 • 11. února 2019

Tagy: ČR, Startup, podnikání, stát, gender, Women Startup Competition, investice

V Česku ženy stále dostávají za stejnou práci nižší mzdy než muži. To je nejen absurdní, ale především hrozivé. Stát by měl především přestat podnikání škodit a bránit a je úplně jedno, zda se na složitou cestu budování vlastní firmy pustí ženy či muži. Serveru Roklen24 to řekla podnikatelka a investorka Dana Bérová, která bude již podruhé porotkyní soutěže WOMEN STARTUP COMPETITION, která má za cíl zviditelnit ženami vedené firmy a motivovat další, aby s podnikáním začaly. 

Cílem Women Startup Competition je hlavně zviditelnit ženami vedené firmy a motivovat další, aby s podnikáním začaly. Co by se podle Vás mělo v Česku změnit, aby bylo víc generálních ředitelek?

Prvním krokem by určitě mělo být konečně fér odměňování pro všechny ženy, které pracují. V Česku ženy stále dostávají za stejnou práci nižší platy než muži, a to je nejen absurdní, ale především hrozivé. Pak by možná více žen přemýšlelo o tom, obětovat kariéře a práci víc.

Celosvětovým žebříčkům nejmocnějších manažerek jednoznačně vévodí Američanky. Poznala jste některé osobně?

Bohužel jsem se zatím potkala jen s muži v pozicích amerických velkých šéfů, doufám ale, že budu mít příště štěstí i na setkání s nějakou dámou. Pravděpodobnost je stále větší, protože jich opravdu přibývá.

Máte zkušenosti z politiky, byla jste jako první žena ministryní informatiky. Měl by podle Vás stát ženy v podnikání více podporovat?

Stát by měl především přestat podnikání škodit a bránit a je úplně jedno, zda se na složitou cestu budování vlastní firmy pustí ženy či muži. Kroky politiků v posledních letech jsou ale jen opačným směrem. Podnikatelé jsou šikanováni spoustou nových regulací a pořád k nim státní správa přistupuje spíš jako k podezřelému, kterého je třeba neustále kontrolovat, než jako k někomu, kdo na sebe statečně bere značné riziko, vytváří pracovní místa a snaží se vytvořit něco nového.

V letech 2009, 2010 a 2011 jste vystupovala v pořadu České televize Den D jako jeden z pěti potenciálních investorů. Jak moc se od té doby „investorský svět v ČR“ proměnil?

Slovo startup se stalo velmi oblíbeným slovem a mnoho lidí se o investování do firem v různých fázích pokouší nebo o něm aspoň  mluví a pořádá různé soutěže, workshopy a semináře. Pořád ale platí, že je jen velmi málo nápadů schopných přežít a rozvinout se a ještě méně zakladatelů a zakladatelek, které mají dost schopností, odhodlání a energie slibné nápady přivést na trh. Podle mě pořád platí, že v investorském světě je přebytek peněz a nereálných očekávání a nedostatek skutečně dobrých projektů.

Lákalo by Vás být dnes na druhé straně barikády, mít nápad, produkt a začít budovat novou firmu úplně od nuly?

Je to poloha, ve které se občas nacházím. Někdy se kromě investice úzce podílím i na budování firmy a pořád mě to moc baví.

Jaké jsou podle vás české ženy jako investorky? V čem se liší od mužů?

Ženy jsou většinou opatrnější, obecně dají méně na efekt a ty, co investují, umějí skutečně dobře počítat. Víc než velké vize je zajímá, zda je projekt opravdu realizovatelný a udržitelný. To je často výhoda, někdy to ale může projekt brzdit v úvodním rozletu.

Jak vnímáte současnou českou startupovou scénu? Máte nějakého favorita na budoucího jednorožce?

Tak dva tři vypadají nadějně, ale jednak je ještě brzo a jednak nebudu prozrazovat své tajné favority.

Investorka a mentorka Margareta Křížová v rozhovoru pro Roklen24 uvedla, že mentor musí být také „Ďáblův advokát“. Souhlasíte? Jaký je Váš pohled na mentoring?

Určitě. Mí svěřenci mi často říkají, že vidím všechno moc černě a že pořád upozorňuji na možná úskalí. Dobrý tým musí mít schopnost nejen problémy vyřešit, ale i snášet kritický pohled, nehroutit se z něj a naopak se někým, kdo vidí věci jinak, nechat vyhecovat a motivovat.

Co je největší bolest českých startupů? Říká se, že devět z deseti neuspěje. Můžete v několika větách říct proč?

Já se nejčastěji setkávám s různě nastavenými očekáváními mezi členy týmu, různým nasazením a ochotou pracovat, nepořádkem ve smlouvách a účetnictví a neschopností si v klidu a bez emocí vyříkat, proč věci nefungují. K budování firmy i té startupové patří i neúspěchy a konflikty a je potřeba je umět zvládnout a jít dál.

Můžete na závěr uvést, jestli máte nějakou ženu, CEO, jako vzor? Která podle Vás zkrátka dělá všechno dobře a jsou za ní skvělé výsledky?

Vždycky mě fascinoval příběh Esteé Lauder, která dokázala opravdu z ničeho vybudovat kosmetické impérium. Znala dokonale produkt, byla výbornou obchodnicí, zvládla i přerod v obrovský koncern a ještě motivovala svého syna a vnučky, aby v oboru a ve firmě pokračovali. To se v historii kapitalismu zatím podařilo málokomu.

Dana Bérová je česká podnikatelka a investorka. Byla druhou českou ministryní informatiky (jako první žena). Je absolventkou oboru Automatizované systémy řízení na pražské Vysoké škole ekonomické. V letech 1987 až 1989 studovala mezioborové studium na Fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy. Dříve pracovala jako manažerka, specialistka v mediálních a televizních společnostech a konzultantka. Byla také redaktorkou Československé televize a České televize, ekonomickou ředitelkou Správy majetku Karla Schwarzenberga, zastávala rovněž funkci programové ředitelky regionální televizní stanice TV 3. V lednu 2007 se stala ředitelkou pro rozvoj obchodu analytické a poradenské firmy Gartner, která se zaměřuje na oblast komunikačních a informačních technologií.
V letech 2009, 2010 a 2011 vystupovala v pořadu České televize Den D jako jeden z pěti potenciálních investorů, jež se vystupující snaží přesvědčit k investici do jejich podnikatelského záměru. V současnosti je i spolumajitelkou golfového areálu Golf Park Svatý Jan na Slapech a několika dalších obchodních společností.
Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.