Předčasný vítěz ragbyového šampionátu


21:41 • 12. září 2015

Tagy: měny, forex, EURGBP, sport, rubl, koruna

Příští pátek,  18.  září, začíná v Londýně třetí nejsledovanější sportovní událost na světě -Světový šampionát v ragby, neboli Rugby World Cup. 80 tisíc fanoušků uvidí úvodní zápas Anglie proti Fiji, který započne  šestitýdenní turnaj o pohár Williama Webba Ellise. Velkým favoritem šampionátu jsou obhájci titulu z roku 2011, a téměř neporazitelní, novozélandští All Blacks. V tuto chvíli je ale úřadujícím šampionem britská libra.

Libra v bouři trhu

Světové měnové trhy si za poslední rok prošly koktejlem událostí  – připomeňme předvánoční propad rublu, uvolnění závazku na švýcarském franku, nebo boj o paritu na páru euro-dolar. Britská libra je s dolarem jedním z nejvíce posilujících měn. Infografika agentury Bloomberg ukazuje bilanci libry vůči hlavním měnám. Šterlink letos ztrácí jen vůči franku a nepatrně vůči dolaru.

Ani Carter nestačí

Podíváme-li se na hlavní favority boje o titul, většina komentátorů zamíří automaticky na jižní polokouli – Nový Zéland, Austrálie, Jižní Afrika. Třebaže za Nový Zéland nastoupí nejvíce skórující hráč Dan Carter, prozatím je jeho země v závěsu za Anglií – alespoň řečí měn – Novozélandský dolar letos odepsal vůči libře 18%.

Fanoušci Jižní Afriky si za britský ale „připlatí“ 17%, fanoušci australských Aussies nejen že se jim nepodařilo získat prestižní Blendisloe Cup, ztratili také 13% kupní síly vůči libře.  

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

a vině je zejména propad komoditních cen tažený zpomalením čínské ekonomiky. 

Ostrované si oproti tomu mohli užít levnější dovolenou prakticky kdekoliv na světě. Libra letos posílila o 7 procent vůči koši 9 hlavních měn a v srpnu dosáhla maxima od října roku 2008, připomíná Bloomberg.

Dobrý výkon také ženou spekulace o zvýšení úrokových sazeb. Ty Bank of England nezvedla od července 2007 s tím, že více než 6 let jsou přilepené na 0,5%.

Peníze až v druhé řadě

Světový šampionát v ragby je fanouškům velmi přístupný – lístky na „sekundární zápasy“ začínají na 15 librách, světové hvězdy můžeme vidět od 50 liber. Většina byla ovšem prodána v předprodeji minulý rok a pro fanoušky jsou nyní „utopenými náklady“, kalkulují nyní především s náklady na ubytování a občerstvení. V anketě pro Bloomberg se několik fanoušků z finančního světa vyjádřilo ve smyslu, že silnější libru sice nevítají, ale na jejich účasti a nadšení ze zápasu to rozhodně neubere.

Není se čemu divit – jedná se o největší svátek jednoho z nejpopulárnějších sportů pořádaný v jeho samotném rodišti. Anglická města hostící šampionát, včetně Londýna, turnajem žijí a s kampaní „Too big to miss“ narazíte na šišatý míč na každém rohu.

Pokud se na turnaj nechystáte osobně zavítat osobně, od pátku vám většinu utkání přinese živě Česká televize.  V klidu domova si pak můžete užít skvělé zápasy bez strachu o pohyb kurzu.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 
 
RSS

Čtvrtým rokem nadšeně studuje Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, předtím na Gymnáziu Jan Keplera obdržel stipendium na Oundle School ve Velké Británii. Mimo jiné dříve pracoval jako profesionální trenér mládeže v ragbyovém klubu Slavia Praha, kde je dodnes aktivním hráčem. Zajímá se o ekonometrii a automatické obchodní systémy.  Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.